Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime17th Februarie 2009, 11:14 pm

CONCURS CONCURS CONCURS

Da, aici pe Forum: CONCURS cu Premii, tema: "Atlantii cu apa la glezne"

Question Primul care scrie poezia completa din care apartin urmatoarele versuri:

"Sâc la râuri, sâc la mare, la furtunile ce bat
Atlantida e continentul cel mai bun si mai uscat"

primeste un premiu de la mine. E pe bune si se merita. Premiul m-am gandit sa-l anunt mai tarziu sau poate-l spun doar lui Horatiu. Surpriza premiului nu inseamna ca nu exista.
Nu strica nici informatii suplimentare despre poezie gen autor, sursa, an, ... dar nu sunt cerinte stricte pt CONCURS. Evident se accepta Copy&Paste pt ca nu e creatia noastra a celor de pe forum. Cate un mic tip sau indicatie am sa va dau in fiecare zi daca apuc :-)
Mai multe despre Antlantida gasiti aici pe forum la:
https://horacehomepage.forumgratuit.ro/de-unde-am-plecat-f10/civilizatia-t39.htm

Succese!
cr
Sus In jos
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: Re: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime18th Februarie 2009, 12:00 pm

Fain.

E valabil si pentru mine ?

"...
Cu gurile pline de apa
Atlantii cantau in desfrau
Sic la rauri sic la mare
La furtunile ce bat
Atlantida-i continentu' cel mai bun si mai uscat..."

mai astept si altii ...
Daca nu, revin si cu celelalte versuri.
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: CONCURS - Tipp 1   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime18th Februarie 2009, 10:40 pm

Concursul merge mai departe! dupa o zi si o incercare.
Asa cum am spus, pe zi primiti cate un ajutor (Tipp sau indicatie i-am spus mai sus):

Exclamation 1. Autor Adrian Paunescu

Banuiesc ca el e si sper sa nu gresesc.
Cat despre incercare: 2 versuri noi, amestecate, nu sunt in ordine, ... si in primul rand poezia ramane incompleta. Asadar:
Concursul merge mai departe!

Totusi apreciez versurile din incercare - au sens chiar si amestecate si sunt binevenite, le gasesc chiar potrivite la tema. Au fost amestecate din acelasi motiv ca si greselile mele pentru a nu ne ajuta usor cu bunul prieten "google"? :-)

Poate participa la concurs oricine, chiar si Adrian Paunescu Shocked. E valabil pt oricine cine scrie aici versurile complete, inclusiv soso_cluj.
Premiul e acelasi pentru toti, indiferent de rasa, sex,... nu sunt discriminari.

Astept nu doar solutia concursului ci si pareri. Pare interesant ideea de concursuri pe forum sau plictisitor? Tema concursului poate fi si alta nu doar din literatura.

Exclamation In concluzie: Concursul merge mai departe!
Succese si scuze pt un post cam lung,
cr

Spoiler:
Sus In jos
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: Re: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime18th Februarie 2009, 11:15 pm

OK.
Autorul este intradevar Adrian Paunescu.
Titlul este: "Imn inecatilor din Atlantida"

Iata versurile:

Cu mare dispret pentru arte
Pragmatici si-n intimul for,
Cu-n timp inainte de moarte
Atlantii aveau imnul lor

Si-n vremea aceasta mai lesne
Uscatul sub apa cadea
Atlantii cu apa la glezne
Cantau in mari coruri asa:

Sic la rauri, sic la mare
La furtunile ce bat
Atlantida-i continentul
Cel mai bun si mai uscat

Si daca in toiul furtunii
cu apa aproape de brau
de-innec mai vorbeau cate unii
Atlantii cantau in desfrau

Si-aveau inchisori pentru aceia
Ce-si murmura tara de rau
Lasand si la altii ideea
Canta si distinsul calau

Sic la rauri sic la mare
la furtunile ce bat
Atlantida-i continentul
Cel mai bun si mai uscat

Si vai de cosmar nu se scapa
un imn se aude postum
Cu gurile pline de apa
Atlantii mai canta si-acum

Cu mare dispret pentru arte
Facand adevarul folos
Atlantii mai canta din moarte
Absurd, dar atat de frumos.

Sic la rauri, sic la mare...

Fain concursul. Mai zi

Melodia o canta George Nicolescu.
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: Re: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime19th Februarie 2009, 7:11 pm

Felicitari Felicitari Felicitari

Dupa o zi fara un minut (vezi data si ora posturilor) si dupa o incercare si o indicatie a aparut varianta corecta!
Exclamation Castigator soso_cluj jocolor !!! Felicitari!!! cheers

Felicitari si pt informatiile suplimentare:
- titlul corect (v-am fentat cu titlul concursului? Smile ),
- melodia cantata de George Nicolescu (cam in anii 80 la Cenaclul Flacara),
- sursa: radio3net (pe care o ascultam de vreo 1 an de cate ori vedeam post-ul lui Sergiu),...
toate astea erau urmatoarele elemente ajutatoare (eram pregatit cu inca vreo 20 Very Happy )

Ideea mi-a venit cand am vazut ca pe net nu am gasit versurile astea si ca sursa pt mine era sa le scriu ascultand melodia tot pe radio3net. Alta sursa ar mai fi discul "Ordinea de zi" (1984) care-l avem in Cj. Acolo scrie autorul corect iar melodiile - din cate tin minte - sunt impartite. si G.Nicolescu a scris, dar aici pare styl Paunescu (soso: uita-te pe disc si confirma te rog). Cunoasteti alta sursa? (vreo carte evlt?)

Pentru premiu vorbim privat, deoarece premiul cu toate ca a fost scris pe forum ramane inca secret pt ca este subiectul celui de-al 2-lea CONCURS.
Eventual poti posta pareri dupa ce primesti premiul, poate atragem forum-istii la urmatorul concurs ca se merita iar premiul nu e "vrajeala".
Astept pareri si de la altii despre concurs. Sunt curios daca cineva a incercat bunul prieten Google sau altceva... sau nu v-a placut tema?

inchei iar pt soso_cluj cu
Felicitari Felicitari Felicitari

Succese pt CONCURS 2!
cr
Spoiler:
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: Re: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime19th Februarie 2009, 7:39 pm

sincer sa fiu, am cautat o vreme pe google legat de atlantii cu apa la glezne, fara succes. legat de atlantida am gasit variate poezii, niciuna nu continea versurile postate mai sus, dar nu mi-a venit deloc ideea sa caut pe radio3net.
felicitari castigatorului, ideea concursului e faina!
ma bucur ca sunteti interesati de forum Smile si tema cu poeziile este buna pentru cultura noastra generala. imi place si melodia lui G.Nicolescu.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Empty
MesajSubiect: Re: CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"   CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne" Icon_minitime

Sus In jos
 
CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» civilizatia
» CONCURSURI cu premii aici pe forum
» Concurs 4: "Cantecul Cocosului"
» "Admitere" in Grupuri
» un "joc" destul de interesant

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Literatura-
Mergi direct la: