Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
civilizatia Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
civilizatia Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
civilizatia Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
civilizatia Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
civilizatia Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
civilizatia Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 civilizatia

In jos 
+2
vlad
Horace
6 participanți
AutorMesaj
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: civilizatia   civilizatia Icon_minitime5th Octombrie 2008, 3:50 pm

Se spune ca civilizatia ar fi aparut in mesopotamia acum aproximativ 6000 de ani sau mai mult, prima natiune civilizata fiind cea a Sumerului.

Voi ce parere aveti? Care a fost prima civilizatie? Sa fi existat civilizatii mai vechi?

Astept pareri
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime6th Octombrie 2008, 2:00 pm

Multi considera ca intradevar, prima civilizatie a fost cea a Sumerienilor.
In primul rand un motiv este faptul ca ei au inventat scrisul. (pima epopee fiind cea a lui Gilgamesh). Au inventat arcurile (=>boltile) in domeniul arhitecturii, caramizile nearse, roata olarului etc.
Sumerienii se deosebeau de celelalte populatii din zona Mesopotamiei si prin faptul ca erau de rasa alba (singurii de acolo). Unii cred ca acestia veneau mai din nord, dintr-o zona muntoasa, si asta pentru ca mai toti zeii lor erau in cer.
Erau foarte organizati: orasele conduse de un rege si teritoriul agricol din jur formau orase-stat.
In concluzie, si eu cred ca prima civilizatie a fost cea a Sumerului.
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime6th Octombrie 2008, 3:44 pm

asta o fost inainte de atlantida :?

+ ca se poate sa fi fost civilazitii mai vechi in America de astazi, tinand cont ca doar prin 1500 i-am descoperit,,,, ei puteau fi acolo de multa vreme
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime6th Octombrie 2008, 3:52 pm

despre america se vorbeste ca cea mai veche civilizatie a fost cea a olmecilor, care cica a existat de prin 3500 i.e.n. De la ei au preluat mayasii celebrul calendar.
Daca ne referim la o civilizatie mai nedezvoltata, putem vorbi de incasi care au existat chiar si inainte de 9500 i.e.n. dar aveau o dezvoltare slaba: nici nu descoperisera ceramica...

cat despre atlantida, este o tema interesanta, dar nu stiu mare lucru despre ea.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Sergiu
Initiate
Initiate
Sergiu


masculin Numarul mesajelor : 21
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime8th Noiembrie 2008, 1:50 pm

Atlantida (în greacă, Ἀτλαντὶς νῆσος, "insula lui Atlas") este numele unei insule legendare menţionate pentru prima oară în două dialoguri ale lui Platon, Timaios şi Critias.

În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa şi Europa de Vest. După o încercare eşuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean. Acest eveniment s-ar fi petrecut cu 9.000 de ani înainte de Solon (aproximativ 9.500 î.Hr.)

Atlantida din dialogurile lui Platon este de obicei considerată un mit creat de acesta pentru a-şi pune în evidenţă teoriile sale politice.
Sus In jos
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Atlantii cu apa la glezne - CONCURS   civilizatia Icon_minitime17th Februarie 2009, 11:33 pm

Interesant ce postati aici prin Copy&Paste (mai ales Sergiu Like a Star @ heaven ) despre Atlantida. Subiect super interesant pe care l-as fi abordat mai demult daca-l vedeam ca tema separata. Aici parca imi pare putin Off-Topic chiar daca e vorba de civilizatie iar subiectul merita topic nou.

Revenind la tema "de unde am plecat" ma gandesc doar la BigBang (alt topic ce merita sectiunea asta Smile )

Daca am timp si Lust (in germana) pt o tema Atlantida revin. Pana atunci:

"Atlantii mai striga din moarte absurd dar atat de frumos:
Ť Sâc la râuri, sâc la mare, la furtunile ce bat
Atlantida e continentul cel mai bun si mai uscat ť "

Nu uitati de CONCURS aici pe forum, tema: "Atlantii cu apa la glezne"
https://horacehomepage.forumgratuit.ro/literatura-f8/concurs-cu-premii-atlantii-cu-apa-la-glezne-t74.htm#649

Succese!
cr
Sus In jos
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime18th Februarie 2009, 12:13 pm

Corecta remarca cu folosirea COPY&PASTE, dar poate nu e foarte rau deoarece, astfel unii pot afla lucruri pe care altfel nu le-ar fi citit. Totusi e bine ca atunci cand se foloseste vreun citat sa se specifice sursa.

Asa ca linistit faceti Copy&Paste pentru a imprastia cunostinte, cu amendamentul de mai sus.

soso
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime20th Februarie 2009, 5:38 pm

Nu am nimic impotriva Copy&Paste, Sergiu chiar a primit o mica stea albastra de la mine :-)

Sper sa nu aiba nimeni impotriva ca tind sa mut discutia despre Atlantida la:
https://horacehomepage.forumgratuit.ro/de-unde-am-plecat-f10/descoperirea-atlantidei-t75.htm#668
aici vezi si de la mine Copy&Paste Smile

Sectiunea civilizatie imi place si sper sa ramana deschisa si pentru alte "civizatii"
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime20th Februarie 2009, 6:16 pm

ca sa revenim la civilizatii, vreau sa punctez faptul ca imperiul lui Alexandru cel Mare format din Macedonia, o parte din Grecia si o mare parte din Asia pana la India nu a fost nimic pe langa Imperiul mongol in perioada fiului lui Gingis Khan (sper sa nu gresesc) care s-a intins aproape de 4 ori mai mult, catre Europa. Ce dovedeste asta oare? mai multa tehnologie, mai multa forta bruta din partea lor? mai multi osteni?
mongolii nu mi s-au parut niciodata o civilizatie foarte grozava, chiar si in prezent cred ca singurul oras din tara lor este capitala care este si ea un sat.
legat de greci, pe cat erau de civilizati la inceputuri pe atat de modesti si mediocri imi par astazi. ce s-o fi intamplat?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime23rd Februarie 2009, 5:56 pm

nu stiu sigur da cred ca zona aia mai din sudu Rusiei (Mongolia, Kazahstan si astea ce se mai termina in "-stan") si chiar si mare parte din Rusia nu is foarte populate.. de asta poate ca i-a fost mai usor sa cucereasca atata.
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime24th Februarie 2009, 5:07 pm

lasa ca si noi am fost putini si nu ne-o prea cucerit nimeni:)
ma refer la principate, nu la razboaie mondiale
Sus In jos
Continut sponsorizat





civilizatia Empty
MesajSubiect: Re: civilizatia   civilizatia Icon_minitime

Sus In jos
 
civilizatia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati :: De unde am plecat-
Mergi direct la: