Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 13, 5th Iunie 2009, 12:33 am
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Concurs 4: "Cantecul Cocosului"

In jos 
+2
Horace
crr_ro
6 participanți
AutorMesaj
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime2nd Iunie 2009, 11:30 pm

CONCURS CONCURS CONCURS

Pentru ca majoritatea de pe forum sunt tineri si le place sportul, deschid un concurs pe aceasta tema. Din cate am inteles tezele sunt pe terminate, urmeaza vacanta de vara si poate e timp si de concurs.
Intrebarea concursului fiind:

Question In ce sport sau joc/joaca exista tehnica sau metoda numita "Cantecul Cocosului"?

Posibil sa existe solutii multiple. Chiar daca eu doar o solutie cunosc, le voi accepta pe toate. Iar ca sa excludem si norocul, cerinta concursului nu e doar raspunsul corect ci si argumente (gen link pentru sustinerea raspunsului sau chiar explicatia tehnicii ar fi frumos).

Premiul e acelasi ca pentru concursurile 1 si 2 - de gasit tot in "buclucasul spoiler"!

Succese,
cr

Spoiler:
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 12:18 pm

daca tot nu se baga nimeni cu solutie clara incerc eu sa gasesc macar un drum ingust, o crapatura care sa duca spre adevar.

daca numele este unul sugestiv, ar insemna ca trebuie sa fie un sport in care se zbiara ceva sau are legatura cu sunetul (cantec). in acest caz ar putea fi vorba de un sport de echipa, pentru ca sansele de a demoraliza adversarul prin strigate e foarte mica. asadar, am eliminat din discutie sporturile de o persoana. daca ne luam dupa sensul de "devreme", am putea lua exemplu ceva tehnica de a fura startul, chiar daca imi pare putin probabil.

daca numele nu este unul sugestiv, atunci nu am idee ce poate fi.

alte incercari sunt binevenite, ar fi bine sa gasim raspunsul macar impreuna. haideti!! cheers
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 2:39 pm

simpatica abordare e a problemei, la care nici nu stiu cum sa raspund, dar sa fiu scurt cu o indicatie:
nu e sport de echipa!

dar pentru parere si idee evident ca primesti + de la mine Smile

succes pe mai departe
cr
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 3:25 pm

banuiesc ca e un sport/joc care dureaza 1 zi si o noapte, sau macar o noapte, iar cand se aude "cantecul cocosului" se incheie competitia....

poate fii un concurs de pescuit Very Happy
Sus In jos
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 3:36 pm

nu e nici pescuitul... imi pare totusi interesanta incercarea Smile
inca o indicatie: chiar daca am spus sport, joc sau joaca; e totusi ceva mai oficial, recunoscut si popular ... si nu cunosc nimic (sau nu imi vine in minte) ceva oficial sa fie tipic noptii.

totusi incercarile si parerile sunt bine venite.

succes,
cr
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 5:56 pm

poate ca aici am un mic avantaj, cunoscandu-te ca persoana.

m-am gandit: in ce sport exista tactici, strategii, metode? trebuie sa fie cat de cat logic.

ma gandesc ca e sahul, pentru ca esti pasionat de el, chiar daca nu pot sa iti explic cum sta treaba cu cantecul cocosului. desi avand in vedere ca poate fi si la alt joc, nu vad jocuri/sporturi care sa semene cu sahul... plus ca ai facut introducerea cu tinerii carora le place sportul... nu prea aveai cum sa te legi de sah cand vorbesti de tineri. in orice caz, incerc varianta:

sah.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
cr
Vizitator




Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: raspuns   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime9th Iunie 2009, 6:39 pm

nu e nici sah!

nu poti avea in vedere ca poate fi si la alt joc. Am cerut argumente pentru raspunsuri, pentru cazul in care metoda exista si in alte sporturi si sa nu stiu eu! eu cunosc doar unul cu metoda asta. dar cu argumente corect accept si alte solutii (care nu cred ca exista).

tineri m-am exprimat? poate chiar fete - fiind atatea aici pe forum e binevenit cred, dar si la persoane in varsta are succes Smile (alt indiciu greu de folosit?)

succes,
cr
Sus In jos
Volodea
Junior Member
Junior Member
Volodea


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 28
Locaţie : Cluj
Muzica : Rock.
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/10/2008

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime10th Iunie 2009, 1:45 pm

Un sport care nu e de echipa, si care are succes la persoane in varsta... stiu ca suna a (defapt chiar e) cliseu dar e cumva golful? Cocosul canta la rasaritul soarelui, deci ar putea fi o tehnica de a lovi mingea cu o forta destul de mare pentru a "atinge" linia orizontului. Mai astept pareri.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime10th Iunie 2009, 1:51 pm

si iata in cazul asta si o posibila similaritate cu alt sport in care poti lovi ceva cu un bat indoit: hochei-ul. golful pare a fi o solutie buna, dar din ce ma gandesc si din ce am mai auzit, golful este un sport destul de exclusivist: unii considera ca denumirea de GOLF vine de la o prescurtare extrem de urat discriminanta: Gentlemen Only, Ladies Forbidden (nu mai stiu unde am gasit asta)

idei nu am, incerc si eu sa aduc argumente de ambele parti pentru golf.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Volodea
Junior Member
Junior Member
Volodea


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 28
Locaţie : Cluj
Muzica : Rock.
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/10/2008

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime10th Iunie 2009, 1:57 pm

Am auzit si eu teoria cu G.O.L.F. dar... in orice caz nu are nici o relevanta in acest concurs. Daca nu ma inseala logica, hochei-ul este un sport de echipa, deci iese din discutie. De altfel, am omis toti un lucru. Toata lumea a vorbit de sporturi, dar in descrierea concursului observ termenul joc/joaca.
Sus In jos
cr
Vizitator




Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: raspuns   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime10th Iunie 2009, 2:06 pm

nici golf si nici hochei nu e!
argumentele pot fi sustinute/motivate si nu inchipuite Smile
totusi simpatice idei

succes,
cr
Sus In jos
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime10th Iunie 2009, 6:53 pm

putem pune intrebari ajutatoare? Smile) daca da, face parte din categoria motorsport?
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
cr
Vizitator




Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: raspuns   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime12th Iunie 2009, 11:49 pm

nu face parte din categoria motosport!

intrebari puteti pune, dar nu stiu daca la toate voi putea raspunde.
prea multe ajutoare/indicatii nu va dau decat in timp... altfel am transforma concursul in "cine e primul" sau in cazul nostru cine vede si raspunde primul la vreo intrebare simpla...

succes,
cr
Sus In jos
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime13th Iunie 2009, 12:28 am

snooker? nu vad legatura cu numele... dar are succes la batrani, e tehnic...
off... e fara fete Sad
sau... tenis? :-? n-am nicio idee Smile)
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
cr
Vizitator




Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: raspuns   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime14th Iunie 2009, 4:20 pm

scriu de pe handy, mai incomod...
dar nu e nici snooker si nici tenis!

m-am exprimat cu fete sau batrani, in sensul ca prinde usor la multa lume din majoritatea categoriilor.

incercarile par interesante si amuzante, dar momentan e loterie. cand gasiti raspunsul corect dupa o mica verificare pe net veti fi siguri de corectitudine. gen siguranta lui vlad cand a castigat concurs 2!

pare amuzant sau enervant concursul?

succes,
cr
Sus In jos
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime14th Iunie 2009, 6:31 pm

eu as zice ca este o tehnica folosita in sporturie orientale.. adica ceva gen karate/judo/sumo/aikido etc. pentru ca in zona aia sunt multe lucruri despre cocosi si exista si zodii de genul asta ...
Sus In jos
cr
Vizitator




Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: raspuns   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime15th Iunie 2009, 12:10 am

nu e nimic violent Smile
Sus In jos
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime29th Iunie 2009, 12:19 pm

salutare si sa mai revenim la concurs...
au trecut 4 saptamani de la postarea concursului si in curand pe 2 iulie, fiind o luna, primiti un indiciu.

pregatind indiciul, vreau sa gandim putin si pun intrebarea:
de ce nu ne ajuta motoarele de cautare in cazul concursului?

succese,
cr
Sus In jos
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime2nd Iulie 2009, 2:24 pm

e 2 iulie si a trecut 1 luna de la postarea concursului. cum am promis vin cu un indiciu:

motoarele de cautare pe net nu ne prea ajuta pentru ca majoritatea informatiilor legate de concurs nu sunt in romana. Intr-o alta limba, chiar titlul concursului va ajuta si va face o idee fara cautare. Eventual la sfarsit pentru confirmare si argumente va ajuta internetul.

Succcese la ... joaca,
cr
Sus In jos
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime3rd August 2009, 7:00 pm

2 luni trecute de la postarea concursului si de aceea inca un indiciu:

limba de care vorbeam acum o luna e europeana iar titlul concursului seamana cu solutia concursului

succese la ... joaca,
cr
Sus In jos
Continut sponsorizat





Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Empty
MesajSubiect: Re: Concurs 4: "Cantecul Cocosului"   Concurs 4: "Cantecul Cocosului" Icon_minitime

Sus In jos
 
Concurs 4: "Cantecul Cocosului"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CONCURS cu Premii: "Atlantii cu apa la glezne"
» "Admitere" in Grupuri
» un "joc" destul de interesant

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Concursuri-
Mergi direct la: