Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Despre alegeri Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Despre alegeri Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Despre alegeri Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Despre alegeri Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Despre alegeri Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Despre alegeri Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Despre alegeri

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Origami
Senior Member
Senior Member
Origami


feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 32
Locaţie : Cluj
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/12/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime30th Martie 2009, 7:00 pm

Cred ca de multe ori m-am confruntat cu aceasta problema, si desi pare banala si simpla, nu e deloc. Intotdeauna am avut probleme cand a trebuit sa iau decizii. Sa aleg dupa sentimente sau dupa ratiune? Mi se pare foarte greu. Dar va las si pe voi sa va exprimati opinia. Sunt nerabdatoare xD.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime1st Aprilie 2009, 2:45 pm

cand am citit titlul m-am gandit ca e vorba de prezidentiale Razz se pare ca n-am crezut bine...

despre alegeri, ce pot sa zic, cred ca e cel mai bine sa gasesti varianta care multumeste si partea sentimentala si partea rationala, chiar daca per total m-as simti mai sigur daca as alege partea rationala. avand in vedere ca sistemul creat de om este unul bazat pe ratiune, cele mai bune alegeri sunt cele conform sistemului, deci cele rationale. daca alegerea nu are de-a face cu sistemul, intervine si partea sentimentala.

totusi, daca ai putea clarifica ce inseamna pentru tine sentimental si rational, ca sa putem vorbi toti despre acelasi lucru, caci poate ca eu inteleg prin rational ceva diferit decat tine sau decat altii.

si nu, nu este o problema simpla, intr-adevar. Smile
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime6th Aprilie 2009, 6:36 pm

Depinde foarte mult de caz... Toata lumea spune "Listen to your heart", dar nu sunt sigur ca e cea mai buna varianta de fiecare data scratch Eu am avut mai demult de ales intre a-mi impaca constiinta si "inima"... Am ales calea rationala si am regretat :p Mai recent a trebuit sa fac o alegere asemanatoare, am ales ratiunea si nu regret deloc cheers Sunt cazuri si cazuri... Cel mai bine e sa scrii pe o foaie toate plusurile si minusurile variantelor, sa le compari, sa te gandesti daca merita sa pierzi anumite chestii in favoarea anumitor sentimente (lucru extrem de greu de facut, intrucat ceva ce iti doresti din inima nu are limita de pret Smile ) etc.
In legatura cu titlul topic-ului... Si eu m-am gandit, ca si Horatiu, la alegerile legate de politica, asa ca iti propun sa il schimbi, intrucat, probabil, multa lume nu va intra pe el, nefiind interesata de acest subiect Smile
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
maria
Initiate
Initiate
maria


feminin Numarul mesajelor : 21
Varsta : 36
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/03/2009

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime7th Aprilie 2009, 12:18 pm

hmmm...cred ca ideea cu plusuri si minusuri e buna, dar un pic cam greu de aplicat pentru toate deciziile, de multe ori nu ai timp sa te gandesti la avantajele pe care le implica o anumita optiune, pur si simplu actionezi, din instinct sau impuls de moment, nu stiu...(totusi ar fi interesant de vazut cum fiecare persoana, pentru fiecare alegere si-ar face un tabel cu avantaje si dezavantaje cheers cred ca mi-ar lua jumatate de ora numai sa decid prin ce loc sa trec strada clown )
oricum, cred ca lucrurile ar fi mult mai simple daca partea din noi cu "sentimente", "inima" si altele ar putea fi data pe silent uneori Wink ...de cele mai multe ori, sentimentele complica totul, stiu ca nu suna prea frumos, dar cateodata chiar mi-as dori sa pot lua o decizie fara sa ma raportez la cei din jur...in realitate cred ca de asta e totul atat de dificil, ceea ce este bine pentru noi nu este in mod necesar bine si pentru ceilalti...
Sus In jos
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime7th Aprilie 2009, 2:03 pm

@maria: eu ma refeream la o decizie importanta, mare (de exemplu o cerere in casatorie, un loc de munca nou, inceperea unei afaceri etc), care nu e neaparat sa fie contra cronometru Shocked
Legat de trecut strada si lucruri de-astea, eu inca nu-mi dau seama dupa ce criterii aleg, de exemplu, un mar dintr-un vas Idee De ce tocmai ALA? Is singuru' care-si bate capu' cu lucruri de genu'? intalnire
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
maria
Initiate
Initiate
maria


feminin Numarul mesajelor : 21
Varsta : 36
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/03/2009

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime7th Aprilie 2009, 7:24 pm

vaiiii adica tu inainte sa-ti ceri iubita in casatorie, ai de gand sa-ti faci o lista cu plusuri si minusuri???? Cool hmmmm, sper ca in cazul asta ai pregatit si o lista cu cerinte pe care trebuie sa le indelineasca, doar le bifezi apoi Wink .... glumeam Razz
in fine, consider ca orice alegere "mare" este de fapt determinata de alegerile anterioare care par fara importanta la prima vedere, ma enerveaza un pic relatia asta cauza-efect... Evil or Very Mad...totusi, nu pot exista cauze fara efect, desi citisem pe undeva ca este posibil ca la nivel cuantic efectul sa preceada cauza....oricum, pana ce se aplica asta la nivel macromolecular mai dureaza, asa ca ma intorc la studiat problematica impozitelor locale lol! ( asta era OFF-TOPIC, scuze scratch silent )

aaaaaaaaa, la chestia cu merele, ai putea sa inchizi ochii inainte sa iei unul Idea !!!
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime7th Aprilie 2009, 7:37 pm

Listen to your heart Laughing


chiar daca ar fi determinata de alegeri anterioare, nu vad cum ar influenta acestea decizia luata privitor la alegerea mare, adica, ele odata ce au produs problema alegerii, nu mai au niciun rol, sunt istorie.

legat de criteriile alegerii unui lucru marunt de genul trecut strada, eu zic ca nu intervine nici macar instinctul, ci mai degraba sansa de a te afla in pozitia in care te afli. daca una din maini iti este amortita nu vei alege marul dinspre ea pentru ca te vei misca mai mult pentru a il lua si astfel intervine instinctul conservarii energiei (care defapt intervine doar indirect in ecuatie, principala diferenta fiind facuta de sansa ca mana ta sa fie amortita in primul rand). evident, nu e cazul pozitiei in care te afli in toate exemplele posibile de decizii marunte, dar asemenea lucruri cauzate de alegeri anterioare (pozitia in care te afli, starea de spirit, starea mediului in care te afli, etc.) au un rol vital in alegerea urmatoare pentru ca nu exista niciun scop ca alti factori sa intervina, actiunea fiind prea nesemnificativa pentru a te obosi.

@shobo: cred ca esti singurul care isi bate capul cu chestii de genu' Razz
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime7th Aprilie 2009, 9:10 pm

@Horatiu: nu stiu daca sunt chiar singurul, Rares imi spunea intr-o vreme ca de multe ori daca ia marul mai apropiat se gandeste "Oare nu trebuia sa il iau pe celalalt?" si asa mai departe Smile) Eu am exagerat putin chestia aia cu maru' ca sa se inteleaga ideea Razz Oricum, recunosc ca-s un ciudat Sad lol!
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime8th Aprilie 2009, 7:22 pm

horatiu, cand ai de trecut strada, si mana iti este amortita, tu te gandesti la mere? mai bine uita-te la masinile care vin...

shobo, nu esti singurul, eu m-am lasat de mancat mere, pe chestia asta.

Maria, intr-adevar, eu am incercat metoda cu inchis ochii... Oare, ... totusi... , asta sa fi fost motivul pentru care eu nu am mai mancat mere ... ?
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
maria
Initiate
Initiate
maria


feminin Numarul mesajelor : 21
Varsta : 36
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/03/2009

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime8th Aprilie 2009, 10:03 pm

o alta posibila solutie la problema cu merele ar fi sa le mananci pe toate Idea !!!...bine, in cazul asta ar aparea alta dificultate: in ce ordine sa le mananci Razz , se complica lucrurile, te deshidratezi din cauza lipsei de vitamina c cu bolul de mere in fata...
un criteriu posibil pentru traversat strada: absenta politistilor de la circulatie prin zona Cool....asta in cazul in care nu exista trecere de pietoni sau in ciuda faptului ca exista nu va place sa treceti pe acolo Crazy
Sus In jos
Origami
Senior Member
Senior Member
Origami


feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 32
Locaţie : Cluj
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/12/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime9th Aprilie 2009, 6:08 pm

aaa....dude, just grab it!!! Eu de obicei aleg marul care mi se pare cel mai bun, sau daca nu iau unul la nimereala, nu sunt prea atenta la chestia asta. Ar trebui sa faci o alta activitate in timp ce pui mana pe un mar:).
@ horace: sentimental pentru mine inseamna ceva la care tin foarte mult, iar rational ceva care ma ajuta. Desigur ca poate exista ceva care e si rational si sentimental, insa eu am pus problema in cazul in care nu exista.
off-topic: a iesit foarte bine azi!!!Smile Felicitari!Razz
Sus In jos
Shobo
Senior Member
Senior Member
Shobo


masculin Numarul mesajelor : 83
Varsta : 31
Locaţie : Cluj - Napoca
Muzica : ROACK \m/
Reputatie : 1
Data de inscriere : 27/10/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime9th Aprilie 2009, 8:17 pm

Tot zicem noi de mere... Da' daca e vorba de rodii? lol! In functie de ce luam fiecare bob? Facem un sistem de axe xOy... study
Sus In jos
http://shobo8.hi5.com
Origami
Senior Member
Senior Member
Origami


feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 32
Locaţie : Cluj
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/12/2008

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime10th Aprilie 2009, 8:04 pm

eat it, for fucks sake, voi veti muri cu mancarea in fata voastra Smile)
Sus In jos
maria
Initiate
Initiate
maria


feminin Numarul mesajelor : 21
Varsta : 36
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/03/2009

Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime16th Aprilie 2009, 5:29 pm

cu rodiile e mai complicat: eu zic sa separam bobitele in functie de marime si forma What a Face..dupa ce terminam, le amestecam pe toate la un loc, Crazy punem frisca deasupra si le mancam!!!! lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre alegeri Empty
MesajSubiect: Re: Despre alegeri   Despre alegeri Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre alegeri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Credeti in superstitii?
» Despre chitara
» despre geniu/genialitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Despre toate-
Mergi direct la: