Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Credeti in superstitii? Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Credeti in superstitii?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime14th Mai 2007, 8:43 pm

Credeti in superstitii? Daca da spuneti in ce fel de superstitii si de ce.
Daca nu va rog sa va abtineti. Smile
Ce definitie ia-ti da unei superstitii?


Este "en vogue" superstitia cu numarul 13. Parerea mea este aceea ca NU se intampla nimic daca ai in jurul tau numarul 13 ( data, numar pe tricou, numar de telfon, etc).
Daca ar fi sa ne luam dupa Biblie - avem 12 apostoli si pe Iisus, deci 13 oameni sfinti. Deci 13 ar trebui sa fie un numar bun, spre deosebire de numarul 6 care se spune ca este numarul diavolului. De asemenea se spune ca 7 este un numar sfant, dar pana acum nu am gasit nici un argument pt ultimele doua.
Superstitiile sunt niste semnificatii date unor intamplari fara raspuns, la care creierul uman incearca sa le raspunda legandu-se de numere, pentru ca sunt cel mai usor de gasit ( au fost x oameni, in data de x, la locul x care are coordonatele y,z, la km t, ora o etc)

Astept parerile voastre. mersi
Sus In jos
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime15th Mai 2007, 7:00 pm

Superstitiile le dispretuim si le combatem. Pentru ca ele nu au nimic de-a face cu credinta, care e legata de iubirea lui Dumnezeu (care e „bun si iubitor de oameni”) si a semenilor („Sa va iubiti unii pe altii precum Eu v-am iubit pe voi”). Din contra, superstitiile sunt legate de frica si de frici, si de imaginarul individual si popular pe care aceste frici il genereaza, foarte diferit de la un loc la altul.

De exemplu: la români „pisica neagra” e un fel de imagine populara a „celui rau” - in Egipt ea este admirata. Bestiarul (adica viziunea personificata asupra animalelor) variaza mult de la o regiune la alta, si aceasta dovedeste ca ne aflam in plin imaginar colectiv, si care trebuie tratat ca atare, oricat de puternic ar fi el intr-o anumita societate la un anumit moment.

La fel, cele mai multe din superstitiile legate de morti sunt reziduuri ale vechilor credinta pagâne de altadata, care au supravietuit pâna azi sub aceasta forma (ca si in vrajitorie).

Inca o data: aceste lucruri nu au, de cele mai multe ori, nimic de-a face cu credinta crestina! Deci aceste superstitii sunt intotdeauna de dispretuit. Ceea ce nu este de dispretuit niciodata, este omul! Pentru diferit motive (slaba credinta, nestiinta etc.) multi oameni „cred” unor superstitii. Iar noi nu trebuie sa-i dispretuim, ci sa-i ajutam, cu tact, sa inteleaga ca acele superstitii nu le folosesc la nimic. Uneori argumentele noastre nu sunt vorbele, ci faptele, actiunile sau atitudinile noastre detasate fata de aceste lucruri…

sursa: un forum, nu mai stiu care


Ultima editare efectuata de catre vlad in 8th Octombrie 2008, 6:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime5th Octombrie 2008, 4:19 pm

Am si eu o intrebare: de ce ar crede un om religios si in superstitii? Daca religia lui nu spune nimic despre numarul 13 sau 7 sau 4 sau 666, sau despre fantome, de ce sa creada el in superstitii?

De aici, inca o intrebare: putem sa consideram superstitiile ca o religie secundara?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime8th Octombrie 2008, 6:07 pm

Inca o chestie tampita rau: cand se caca o pasare pe tine sau calci intr-un cacat se spune ca "o sa ai noroc".. asta arata ca unii oameni nu pot accepta ceea ce li se intampla si trebuie sa se consoleze imediat.
Sus In jos
ONDSKAN
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2008

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:10 pm

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))


Vlad io mai tin minte cand eram in Vama si s-o cacat o pasare pe tine... nici tu nu ai acceptat prea bine situatia Smile)


dar ai mare dreptate oricum Wink
Sus In jos
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:20 pm

credeam ca ai uitat =))))))))))))))))) pale

L.E. : noroc ca pe mana =))
Sus In jos
cedonicu
Vizitator




Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: despre superstitii   Credeti in superstitii? Icon_minitime27th Noiembrie 2008, 7:23 pm

ce sa zic despre superstitii :cred in puterea credintei .in puterea gandului si.... in fapte se ''vorbea'' mai sus despre numarul 13 normal sa fie un numar benefic (sa explicat tot acolo de ce ) despre numarul 7 am convingerea ca e un numar cu puteri pozitive pentru ca este numarul Universului 7 unde salasluieste TATAL DUNMEZEU (bine! EL este in toate si-n tot insa acolo este lacasul LUI),iar lumea a creat-o in 7 zile, despre no 6 cred ca e gresit spus ca e numar nebenefic sau al celui rau.Biblia spune in Apocalipsa despre fiara ce poarta nr 666 (e vorba despre diavol sau numarul lui nu-mi amintesc acu exact dar asta e ideea) pisica neagra se spune ca are rol benefic, sa o ai in preajma deoarece capteaza gandurile sau undele negative insa cel mai mult esti protejat de puterea gandului pozitiv puteti incerca si voi asta uite eu de exemplu :de cele mai multe ori cand am plecat sa rezolv o situatie cu gandul ca o rezolv am si rezolvat-o (bine...exista si cazuri cand nu toate se rezolva ) iar cand plecam cu ideea ca nu reusesc din diverse motive automat nu reuseam sa va dau si exemple concrete Aveam un coleg cam pesimist el cu care lucram undeva in public afara in strada ei bine venea dimineata la munca si zicea'' astazi o sa ploua '' iar eu il contraziceam la un moment dat imi zice ''nu stiu cum se intampla ca atunci cand lucrez cu x, sau cu y (colegi pe care ii nominaliza) ploua iar cand lucrez cu tine nu plaua '' ''normal zic tu atragi prin gandul tau (ba maimult prim puterea cuvantului ) ploaia'' sau una tot de acolo ce e si mai tare aveam un sef tare exigent ba chiar se pare ca urmarea sa ne surprinda in ''ofsaid'' ziceau colegii ba vine Xulescu si ne pedepseste la care eu ii atentionam ''Mai numai ziceti -vine cutare si ne pedepseste ziceti vine asta si ne pedepseste pa mine pe ...ala pe ...ala (cei ce credeau asta)si pe ilie nu si va rog sa ma credeti ca in 2 ani si 2-3 luni cat am lucrat impreuna toti 4 au avut penalizari din partea astuia iar eu nu (bine sa nu credeti cumva ca va recomand sa aruncati pericolul pe altii cum s-ar parea ca am facut-o eu ci pur si simplu am zis asa pt ca ei toti spunea ca vine asta si ne......) ba chiar mai mult vine respectivul intr- o seara la munca si nu ami gaseste la lucul muncii pt ca intrasem in bar si am luat una mica (votca) ies de acolo si seful in masina -Unde ai fost zice el -Pentru mine zic eu urca in masina sa discutam (am baut imi zic eu in gand si urc ce era sa fac?) ...am urcat ...am discutat si nu m-a mirosit salut. salut .si gata toate bune far sa ma miroase fara sa ma penalizeze desi m-ar fi putut simti poate a baut si el poate era racit si nu a mirosit nu stiu cert este ca nu mi sa intamplat ca altora iar la horoscop to asa ce imi comvine sunt de acord ce nu zic ;asta nu e a mea si cu asta basta nu are ce sa mi se intample eu am ajuns la concluzia ca totul depinde de cum gandesti ...ia incercati sa ganditi pozitiv si vedeti ce iese bine sa nu va inchipuiti acu ca o sa v aganditi c ava intalniti cu Claudia Schifer sau cu Rambo si nu vi se intampla
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime27th Noiembrie 2008, 10:00 pm

practic, gandindu-te la foarte multe lucruri bune care ti se pot intampla, exista o mare sansa ca mai multe dintre ele sa ti se intample, chiar daca oricum se intamplau daca nu te gandeai la ele, doar ca gandindu-te in permanenta la lucruri bune, le sesizezi mai usor. pe de alta parte, daca te gandesti la lucruri rele care ti se pot intampla, exista tot aceeasi sansa sa ti se intample lucrurile bune la care te-ai fi putut gandi in acest timp, cu diferenta ca nu le remarci ca fiind lucruri bune ci ca fiind lucruri care nu sunt rele, deci alte lucruri decat la ce te-ai gandit. Astfel, poti spune ca orice ai face, la orice te-ai gandi, exista tot aceleasi sanse sa se intample lucrurile despre care am vorbit.

Observand psihicul uman, putem sa remarcam ca acesta nu influenteaza evenimentele, ci doar le remarca intr-un fel sau altul. De asta ne putem asigura luand binecunoscutul exemplu cu durata a 2 minute in cazul in care asteptam pe cineva sau cand facem ceva ce ne place. Durata pare mai lunga, respectiv mai scurta, cand de fapt nu se modifica.

Astfel, e mai bine sa iei totusi in calcul lucrurile bune, cel putin daca nu poti sa le schimbi, macar tu sa te simti bine. Smile
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Credeti in superstitii? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti in superstitii?   Credeti in superstitii? Icon_minitime

Sus In jos
 
Credeti in superstitii?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Despre religii :: Religiosi-
Mergi direct la: