Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Exista Dumnezeu?

In jos 
+5
vlad
david
Puffyka
Horace
Alheen
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 11:30 am

Atunci spune in ce crezi cu adevarat daca nimica nu ti se pare destul de logic pentru a crede
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 11:36 am

Cred in puterea stiintei, care este singura care ma poate face pe deplin sigur de un lucru. Nimic din stiinta nu se bazeaza pe ceva ce "credem fara sa gandim". Stiinta ne ofera dovezi concrete ale lucrurilor care le spune si le exprima.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 11:39 am

el crede in faptul ca dumnezeu nu exista
Sus In jos
didy&dexter
Newbie
Newbie



feminin Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 12:02 pm

O alta comoditate pe care o ofera crestinismul este ideea acelor "unii" care nu sunt credinciosi sau care sunt rai si care sunt de vina pentru toate "pedepsele " pe care le da dzeu lumii.Daca fiecare om ,insa ar fi intrebat daca face parte dintre acei "unii" va nega spunand ca ii pare rau pentru faptele rele facute,ca se straduie sa faca numai lucruri bune,etc.Astfel,daca nimeni nu e rau ,atunci cine sunt "cei rai" atat de evocati in toate pildele crestinismului?
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 12:07 pm

Cei rai suntem noi, cei care nu credem doar pentru ca suntem mai rationali.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
didy&dexter
Newbie
Newbie



feminin Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 12:16 pm

dar si noi la randul nostru nu ne consideram rai...dar avem grupurile noastre de indivizi pe care ii consideram "rai" asta nu are nici o valoare pt ca vorbim despre fiecare individ in parte indiferent de natura lui el nu va crede niciodata despre el ca este rau....si dak omenirea este compusa din indivizi, atunci nu exista cei rai
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 12:50 pm

Voi nu intelegeti ce inseamna Dumnezeu. Dumnezeu a creat materia si legile dupa care se ghideaza aceasta lume. Materia aevoluat dupa aceste legi. Asa s-a creat lumea.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 1:56 pm

Oameni buni, sa fie clar: Voi ziceti ca noi, astia necredinciosii nu avem nici o dovada ca dzeu nu exista.

Dar religia a fost facuta de om mult mai tarziu. Religia a aparut sub forma de profeti, etc care au tot spus ca Dzeu este creatorul si tot ce nu stim ce inseamna este Dumnezeu. Dar ei nu au venit cu nici o dovada. Incet, oamenii ceilalti au inceput sa-i creada, si a mai venit si paranoicul de Isus care sustinea ca este fiul Domnului. Ok. Dar nici o dovada ca Dzeu exista nu a reusit sa stea in picioare pana acum, asa ca nu ne ziceti noua ateilor ca nu stim ce vorbim. Lumea se ghideaza dupa niste legi foarte simple, dar ele nu au fost create de Dzeu. Asta ar fi ultima posibilitate. Si mai sunt multe care trebuie luate in vizor. In schimb, noi ateii care spunem ca Dzeu nu exista, pur si simplu privim lucrurile asa cum sunt. Religia a fost creata de om, la fel ca si Dzeu, nu invers.

Inainte sa puneti alte argumente care pur si simplu exclud toate posibilitatile pur si simplu ca vi se pare voua ca nu sunt adevarate, va rog sa va ganditi mai bine si la alte metode de creare a lumii si nu fabulatiile cu raiul si iadul.
Daca toate religiile din lume ar fi adevarate, toti am merge in iad, ori in iadul lui Allah, ori in iadul lui Dzeu. Si daca eu m-as converti si as crede, si prietenii mei nu ar crede, eu as merge in Rai si ei ar arde in Iad, nu cred ca m-as simti foarte fericit stiind acest lucru. Pana la urma, Dzeu nu este singura noastra familie. Avem si prieteni pe lume, pentru ca suntem fiinte sociale.

Atat am avut de spus.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 2:58 pm

Prieteni? Ai sa vezi tu mai incolo cati prieteni o sa ai si apoi vei spune daca suntem singuri sau nu. Legile naturii nu s-au creat singure. iar crestinismul a aprut odata cu venirea lui Iisus care ne-a demonstrat ca Dumnezeu exista. Chestia cu "totul s-a creat din nimic" este cea mai ilogica chestie care o puteati zice. Totul a venit din nimic dar ceva a intervenit ca sa vina din nimic.
A demonstra pentru voi inseamna a vedea, a simti a auzi, a mirosi. Omul nu este inzestrat cu toate simturile. Sunt lucruri care exista si care omul nu le poate simti. Poate le vom descoperi dupa mult timp... asa cum o sa va dati si voi seama ca Dumnezeu exista. Dumnezeu este mai evoluat. Credinta nu este ilogica, este foarte complexa si omul nu o poate intelege in totalitate. Si nu spune-ti voi ca nu exista Dumnezeu pentru ca nici voi nu aveti dovezi daca exista sau nu. Stiinta si credinta nu sunt doua ramuri diferite. Ele se completeaza reciproc. Stiinta dovedeste lucrurile asa cum le-a creat Dumnezeu.
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 4:27 pm

Admin a scris:
FALS!!!!!!!!!!!!!

Nu ai inteles nimic. NU este mai usor sa iti pui intrebari si sa incerci sa le raspunzi decat sa crezi pur si simplu. ESte cea mai ilogica afirmatie pe care am auzit-o.

In legatura cu faptul ca daca pamantul ar fi patrat... Daca pamantul ar fi patrat, omenirea nu ar mai avea conditiile de viata pe care le are. Gandeste-te cum ar fi peste tot.
Apoi, gandeste-te cum ar fi in colturi. Gandeste-te doar. Nu crede pur si simplu, gandeste!!!!!!!

Cum ar fi la colturi? NU AR FI NICI O DIFERENTA! ( in afara de forma lui desigur).
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 4:30 pm

Admin a scris:
Nu.
Universul este extrem de vast. Intr-o infinitate de posibilitati de viata, omul nu poate sa fie singur in univers. Dupa cum credem, universul nu are margini, sau are margini foarte indepartate. Poate ca noi suntem intr-o parte a universului, si in cealalta parte sunt mii de civilizatii care au luat nastere cu mult inaintea oamenilor sau cu mult dupa aceasta. Daca putem sa gandim, nu inseamna ca doar noi putem gandi.

Universul nu este un dar pt oameni. Universului nici ca-i pasa de ce se intampla cu oamenii. El pur si simplu exista, se mareste, sau se micsoreaza, nu ne intereseaza asta in discutie.

Intrebarea ta este de ce nu a putut sa fie pamantul patrat.
Acum am sa explic formarea pamantului.

Inainte de toate, era o singura boaba densa de materie, care a explodat formand...bla bla bla. Am ajuns la stele care au mult gaz si multa materie in jurul lor. Acea materie se invarte in jurul lor si in jurul ei conform principiului gravitatiei si centrifugii. Poate ca voi explica aceste lucruri mai in amanunt pe site. Materia aceasta, invartindu-se, creeaza o mica gramada de substanta in centrul ei, foarte fierbinte si care inca atrage cealalta materie(datorita densitatii ei). Atragand-o, ele se lipesc si se tot ametesc acolo formand un bulgare tot mai mare si mai mare. Acum ai inteles de ce pamantul nu poate fi cubic.

Vei spune ca sunt prea rational. Dar traim intr-o lume reala, rationala numita univers, care nu stim de unde a inceput, dar este asa cum este. Universul se misca incontinuu datorita acestor principii: gravitatia si centrifuga. El nu este miscat de nici un zeu mare care nu are ce face decat sa ne controleze pe noi si sa stie ce o sa facem pentru ca noi sa facem fara sa avem dreptul la revolta sau la libera exprimare, dorinta, etc., deci VOINTA.

BAAAAAAAAAAAAAA NU mai personifica Universul. Vad ca pe univers il scrii cu litera mare dar Dumnezeu scrii cu litera mica. Nu e prea corect. Nimic din ce scrie aici nu e corect.

Cum demonestrezi chestia ce ti-am subliniat-o?
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 4:37 pm

Admin a scris:
Cine s-a ascuns inaintea unei presupuneri primul? Oamenii care nu stiau de ce se intampla unele lucruri. Nu aveau destule informatii si de aceea s-au ascuns de ideea ca ei nu stiu in spatele religiei.
Religia este ceva auxiliar, care ne ajuta sa traim, nu pentru care traim.
Prima data a fost ratiunea, apoi religia a venit si ne-a zis sa nu mai gandim. Nu religia a respins ideea ca pamantul e rotund? Multi au suferit pentru acea idee, multi oameni care au gandit.
Asa ca nu-mi spune ca eu ma ascund dupa o idee, ci religiosii au inceput sa se ascunda dupa mana lui Dzeu primii.

Cu ce te ajuta pe tine existential ca religiosii s-au ascuns dupa mana lu Dumnezeu?
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime20th Mai 2007, 4:42 pm

Va invartati in jurul degetului. Dupa lungi dezbateri, Horatiu a ramasa tot "ateu" iar restu suntem aia credinciosii. Nu are sens sa discuti pentru ca Horatiu inca nu a inteles ca "Gandirea sufletului bate gandirea creierului" .[/b]
Sus In jos
bagheraa27
Newbie
Newbie



masculin Numarul mesajelor : 4
Locaţie : Cluj-Napoca
Reputatie : 0
Data de inscriere : 05/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime5th Octombrie 2008, 8:21 pm

Vreau dovezi dar inca nimeni nu a gasit nicuna clara deci ,, There is no god but you " ( ceva scriitor american) Very Happy
Sus In jos
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime8th Octombrie 2008, 6:18 pm

Din cate am observat religia crestina a preluat cateva din legendele sumerienilor .
de exemplu Potopul care se regaseste si in Epopeea lui Ghilgames sau "Cele 10 porunci" care seamana foarte mult cu "Codul lui Hammurabi" (regele Sumerului si al Akkadului) pe care un zeu al sumerienilor i l-a dat regelui acestora, Hammurabi.
De ce nu ar fi si restul bibliei o plagiatura? ..
Sus In jos
Mihai
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime8th Octombrie 2008, 6:41 pm

si in roma stiu ca era o sarbatoare preluata de la egipteni in care lumea ducea pe strazi statuiete cu Isis si fiul ei Osiris. Aceasta sarbatoare seamana mult cu modul in care catolicii sarbatoresc sarbatoare sfintei marii. In locul lui Osiris fiind Iisus pruncul.
Deci si eu consider ca toate religiile se copiaza una pe alta.
Sus In jos
Mihai
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime8th Octombrie 2008, 6:44 pm

oricum "Religia este iubire; în nici un caz nu este logică."(Beatrice Potter Webb),deci nu cred ca are rost sa discutam daca exista sau nu dumnezeu atata timp cat este clar ca religia nu este decat iubire, nimic logic sau rational in ea.
Sus In jos
ONDSKAN
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime9th Octombrie 2008, 6:41 pm

Crestinismul pe intreg este o plagiatura... precum ne argumenteaza si urmatorul documentar


http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477


i chiar interesant... iti deschide ochii
Sus In jos
ONDSKAN
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:25 pm

Va invartati in jurul degetului. Dupa lungi dezbateri, Horatiu a ramasa tot "ateu" iar restu suntem aia credinciosii. Nu are sens sa discuti pentru ca Horatiu inca nu a inteles ca "Gandirea sufletului bate gandirea creierului" .[/b]


pai ai dreptate si tu dar, mai bine ateu decat sclavul unui evreu(hristos)
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:28 pm

totusi este destul de dur ce ai zis de hristos. oricum, vizioneaza celalalt post din forumul "nereligiosi": https://horacehomepage.forumgratuit.ro/nereligiosi-f6/lol-t28.htm
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
ONDSKAN
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2008

Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:41 pm

Crimele cauzate de crestinism sunt un pic mai dure zic eu Smile)


apropo de imagine: tu vorbesti de dur? =))
Sus In jos
Continut sponsorizat





Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Exista Dumnezeu?
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» idei de jocuri - table top

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Despre religii :: Nereligiosi-
Mergi direct la: