Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Exista Dumnezeu? Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 13, 5th Iunie 2009, 12:33 am
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Exista Dumnezeu?

In jos 
+5
vlad
david
Puffyka
Horace
Alheen
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime14th Mai 2007, 8:45 pm

Care este parerea voastra? Exista sau nu Dumnezeu?


NU va fie frica sa raspundeti, spuneti ce ganditi, daca vreti desigur.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime17th Mai 2007, 8:46 am

Am si eu o parere.

Dumnezeu este cunoscut sub multe nume, si sub multe infatisari. In fiecare regiune a pamantului, oamenii au un zeu in care cred. Acest zeu se spune ca traieste in cer. Toti satelitii care au fost trimisi in jurul globului pamantesc au trecut foarte usor prin acesta, si au descoperit ca Dumnezeu nu traieste nici unde in cer.
Nicaieri pe lume, acest zeu in care credem nu s-a aratat. Si totusi credem in el. De ce?

Este foarte usor sa zicem ca toate lucrurile pe care nu le intelegem sau pe care nu le putem demonstra sunt datorate lucrului Domnului. Acest lucru este putin penibil. Observati:

De ce este cerul albastru? Fiindca asa a vrut Dumnezeu.
FALS! Este albastru datorita refractiei luminii prin diferite medii ale atmosferei.
De ce se misca norii? Fiindca asa a vrut Dumnezeu.
FALS! Se misca din cauza vantului, datorat diferentei de presiune din diferite locuri (mai detaliat la sectiunea Discutii:Retorice).
De ce au venit inundatiile in Banat anii trecuti? Fiindca oamenii au fost rai si Dumnezeu i-a pedepsit.
FALS! Inundatiile au aparut acolo fiindca Banatul a fost, in acel an, mediul propice inundatiilor, sau niste fronturi de aer foarte umede s-au intalnit acolo.
De ce a murit cea mai indragita ruda de-a noastra? Fiindca Dumnezeu nu pune la incercare.
FALS! Daca Dumnezeu ar exista, credeti ca nu ar avea ce face decat sa va strice voua viata? Si in plus, la ce incercare sa va puna? Sa incercati sa va intristati un an intreg si apoi toata viata? Dar la omul respectiv nu va ganditi? De ce sa-l fi omorat? Nu avea ce sa faca? Pe el nu l-a putut pune la incercare? Oamenii nu mor degeaba. Ei mor pentru ca au fost bolnavi, batrani, nu au mancat destul sau au fost ucisi de ALTII.
Veti zice ca Isus a venit pe pamant pentru a ne arata ca Dzeu exista. Nu avem nici o dovada a existentei lui. Veti zice de morminte, de ingeri, de invieri, etc. Ati vazut acei oameni murind si inviind? Ati vazut un os de-al lui Isus sa puteti sa faceti experimente chimice pe el, sa vedeti al cui este? Nu? Atunci, ciocu' mic! Si Gigi Becali se crede luptatorul Domnului, si totusi nu-l vedeti ca este mare profet, sau facator de minuni.
Veti zice ca Biblia este scrisa de profeti care au vazut toate acestea. Nu aveti de unde sti asta. Si eu am scris unele texte, dar asta nu inseamna ca sunt adevarate.

Aceste argumente toate aduc parerea ca Dumnezeu este inexistent. Aceasta este si parerea mea. Sper ca v-am facut sa aveti o parere mai logica in legatura cu acest subiect.
Daca aveti contraargumente, va rog sa le scrieti.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime17th Mai 2007, 4:14 pm

Interesante argumente, cam acelasi lucru cred si eu.

La mine difera modul de exprimare, ideea e aceeasi.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime18th Mai 2007, 6:42 pm

Intrebarea mai buna este nu daca exista Dzeu, ci daca conteaza.

Prin asta, eu vreau sa intreb: Conteaza ca exista?

Adica, cu ce ne ajuta, sau ne incurca?? Oricum, Dzeu nu are influenta asupra vietilor noastre, asa ca de ce sa ne obosim sa il veneram? Nu merita atata oboseala si pierdere de vreme.

Mi se pare absurd sa crezi in ceva si sa nu te ajute cu nimic.
Pe langa toate acestea, fiind ateu, ai mai multe beneficii: poti injura, bea si manca porc fara sa te simti vinovat. Nu ca eu as injura sau as bea vreodata.

Asa ca ganditi-va bine inainte sa credeti in ceva degeaba.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime18th Mai 2007, 7:16 pm

cam urat spus; eu nu sunt ateu, dar nu am nimic in contra lui Dumnezeu. Asa am fost crescut cu frica de Dumnezeu.
Probabil ca exista cineva acolo sus care vegheaza asupra noastra.
Dar daca te uiti la un manelist cum danseaza iti poti da seama ca am evoluat din ceva specie de gorila imparicopitata Smile)
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime18th Mai 2007, 7:40 pm

nu cred ca aceasta teorie, ca dzeu ne vegheaza este posibila.
Vei spune ca este posibila, ca dumnezeu poate face orice.

Dar iti spun asa:
Daca dzeu poate face orice, poate sa faca o piatra pe care nici el sa nu o poata ridica? Nu cred. Fiindca daca ar putea, nu ar putea sa o ridice. Dat fiind ca nu poate, el nu poate sa faca orice. Dar nu cred ca dzeu se poate uita prin pamant, la toti oamenii din jur, fara sa faca ceva in legatura cu acestia. Cand vede prostia din Romania, cand vede cat de cretini sunt oamenii de acolo, cum sa nu se enerveze si sa nu vrea sa-i omoare pe toti?

Imposibil!!!

Cu acest argument, am adus aceasta teorie mai aproape de adevar.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime18th Mai 2007, 9:19 pm

hmm.... Nu te gandi la Dumnezeu ca un om fizica.
El este un Tata, Fiu si Sfant Duh, toate trei la un loc.



PS : Degeaba te tot legi de prostia din Romania. Du-te in alta tara si o sa vezi ca e la fel. Puteti sa-mi spuneti ce vreti! Credeti ca cei de "dincolo" nu sunt tot oameni ?
Ei au avut deschidere la informatie si inainte de '89, pe cand romanii au fost izolati de restul lumii. Mergeti si va intrebati parintii la ce se uitau ei la TV, intrebatii de Discovery de pe vremea aceea ( Teleenciclopedia de pe TVR- altceva nu era). La TV il vedea pe Lae si pe Lenuta cum laudau poporul roman pt constructia Transfagarasanului sau altceva.
Crezi ca daca scrii in fiecare post de pe forum ca Romania e plina de nenorociti o sa se schimbe ceva? NU o sa se schimbe nimic, eventual poti incerca in viata reala sa schimbi ceva, nu virtual; pe net poti fii cine vrei, ce vrei, cand vrei, cum vrei. In viata reala poti fi doar TU.
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 3:02 pm

In primul rand nu cred k aveti voi atata experienta incat sa decideti daca exista Dumnezeu sau nu. Poti sa fi si un om de stiinta nemaipomenit si sa crezi in Dumnezeu. Oamenii descopera legile naturii tot timpul, descopera cat de complexa a facut Dumnezeu lumea si asa ajungi sa crezi in el si sa fi mai aproape de el. In legile acestei lumi toata lumea crede k orice se poate demonstra....dar oamenii inca isi pun intrebari care nu au niciun raspuns. Mai bine mai cautati surse de informatii si pe la crestini si vedeti si ce parere au ei nu ascultati numai pe cei care nu cred. Intotdeauna vor exista doua opinii pentru ca in aceasta lume raul nu exista fara bine si invers. In legatura cu ce s-a spus mai sus. Nu Dumnezeu face ca omul sa moara. Aici intervine raul si totul depinde de persoana implicata. Dumnezeu ii permite raului sa faca acest lucru deocamdata. Dupa ce va disparea raul nu va mai exista moarte. Nu poti sa il acuzi pe Dumnezeu de orice pentru ca nu el face lucrurile rele.Cel rau o face si Dumnezeu ii permite sa faca asta pentru ca asa sunt legile naturii. Nu mai are rost sa mai zic si altceva pentru ca nici eu nu sunt indeajuns de mare si de informata pentru a decide aceste lucruri. Poate peste mai multi ani voi fi indeajuns de mare pentru a intelege aceste lucruri....si unele lucruri omul chiar nu le poate intelege...
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Care sunt beneficiile credintei?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 4:10 pm

De ce sa crezi? Ajuta cu ceva? Cu ce?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 4:15 pm

Cu mult timp in urma, lumea nu intelegea de ce pamantul este rotund. Pune-te in situatia lor. Uita-te in zare. Vezi pamantul ca pe o minge? Nu. Dar totusi este o minge imensa. Asa sunt intrebari la care nu am gasit raspuns INCA.
Asta nu inseamna ca nu vom gasi.
Dar daca nu ni le punem, vom trai cu un intuneric permanent in mintile noastre.
Numai cu multa gandire si transpiratie vom putea raspunde la asemenea intrebari. Altfel, ne vom naste si vom muri prosti, fara sa ajutam omenirea in nici un fel. Nu vrem acest lucru.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 5:12 pm

Acelasi lucru s-ar putea intampla si cu Dumnezeu . Poate lumea o sa gaseasca raspuns la toate intrebarile asa cum au gasit ca pamantul este rotund.Cu timpul oamenii o sa il inteleaga mai bine pe Dumnezeu asa cum vor intelege lumea. Dar va trece mult pana atunci....
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:07 pm

Nu te ajuta fizic. Te ajuta spiritual/psihic. Te simti mult mai bine cand poti da vina pe altul. Tu dai cu mingea intrun prieten si se respinge in farul unei masini care se sparge. Vei spune ca prietenul tau a spart farul pt ca a ricosat mingea din el, chiar daca stii ca nu e asa. Dar te simti mai bine daca spui.
La fel e si cu Dumnezeu/Satana. Cand faci un lucru rau spui ca asa te-a indemnat el, nu spui ca tu esti de vina Smile
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:17 pm

Nu, defapt oamenii nu o sa-L inteleaga pe Dumnezeu mai bine in viitor. O sa se detaseze tot mai mult de el, deoarece o sa gaseasca tot mai multe argumente impotriva existentei Lui.
O sa treaca timpul si o sa uite de venirea lui IIsus, de trairile oamenilor de atunci, sentimentele transmise prin viu-grai/carti/bla.bla.
De ce pamantul este rotund? Conteaza chiar asa forma lui? Trebuie sa pierzi mult prea mult timp raspunzand unor intrebari care nu isi au rostul. Mai bine te intrebi de ce romanii sunt asa cum sunt, si incerci sa-i schimbi pe cat mai multi, sau alte intrebari care isi merita sudoarea pentru a afla raspunsul.
Pamantul ar putea fi patrat; conteaza? ar fi lumea altfel?
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:38 pm

Daca nu ai credinta in Dumnezeu inseamna ca nu crezi nimic. A crede in Dumnezeu inseamna a-ti gasi echilibrul cu natura, a intelege ce se petrece in jur si de ce. Dumnezeu nu face un lucru pentru ca asa vrea el, ci pentru ca asa trebuie sa fie. In viata poti tot timpul sa alegi. Alegerea este singurul lucru pe care numai tu il stapanesti pe deplin. Este gresit sa dam vina pe Dumnezeu sau pe altcineva de o greseala sau o fapta pe care o facem noi. Asa cum poti alege daca vrei sa fi una cu Dumnezeu sau sa treci de cealalta parte, sa crezi sau sa nu crezi.
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:39 pm

To be or not to be... That is the question.. ? -citat celebru .. :/
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:40 pm

Pamantul nu ar putea fi patrat. Gandeste-te ce spui. Si, da, ar face o mare diferenta daca ar fi.

Intrebarile care ni le punem sunt moduri de a ne dezvolta gandirea. Cateodata nu sunt neaparat importante din punct de vedere al semnificatiei lor. Dar de ce sa nu stim ce e cu noi?
Merita atata zbucium cu religia pentru a trai in intuneric?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:41 pm

Puffyka a scris:
Daca nu ai credinta in Dumnezeu inseamna ca nu crezi nimic. A crede in Dumnezeu inseamna a-ti gasi echilibrul cu natura, a intelege ce se petrece in jur si de ce. Dumnezeu nu face un lucru pentru ca asa vrea el, ci pentru ca asa trebuie sa fie. In viata poti tot timpul sa alegi. Alegerea este singurul lucru pe care numai tu il stapanesti pe deplin. Este gresit sa dam vina pe Dumnezeu sau pe altcineva de o greseala sau o fapta pe care o facem noi. Asa cum poti alege daca vrei sa fi una cu Dumnezeu sau sa treci de cealalta parte, sa crezi sau sa nu crezi.
Deci tu vrei sa zici ca Dumnezeu este atotstiutor?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:42 pm

Logic. Vere ia Biblia si citeste umpic din ea.
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:44 pm

Smile) Zi-mi si mie ce s-ar intampla daca pamantul ar fi patrat. Ar cadea oamenii in spatiu?
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:45 pm

Am dat doar un exemplu....este clar ca lumea se detaseaza tot mai mult de Dumnezeu. In loc sa te intrebi tot felul de chestii mai bine ai incerca sa descoperi lumea, sa folosesti ceea ce exista pentru a evolua. Este foarte usor sa faci rau. De ce ai face bine cand poti sa faci mult mai usor rau? De ce sa crezi in Dumnezeu cand poti pur si simplu sa nu crezi? Este mai usor sa iti pui intrebari , sa explici cum poate sa fie asa decat sa crezi pur si simplu.
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:49 pm

Normal. Din moment ce El a creat lumea!
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:49 pm

FALS!!!!!!!!!!!!!

Nu ai inteles nimic. NU este mai usor sa iti pui intrebari si sa incerci sa le raspunzi decat sa crezi pur si simplu. ESte cea mai ilogica afirmatie pe care am auzit-o.

In legatura cu faptul ca daca pamantul ar fi patrat... Daca pamantul ar fi patrat, omenirea nu ar mai avea conditiile de viata pe care le are. Gandeste-te cum ar fi peste tot.
Apoi, gandeste-te cum ar fi in colturi. Gandeste-te doar. Nu crede pur si simplu, gandeste!!!!!!!
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:52 pm

Bun. Atunci el stie ce se va intampla cu noi. El stie ca eu ma voi naste. El stie ca eu nu voi crede in el. El stie ce voi face eu in urmatoarele zece secunde.

Atunci de unde stiti voi ca noi avem dreptul sa alegem daca suntem buni sau rai? hmm?

Daca Dzeu ne face, Dzeu stie ce va fi cu noi, noi de ce mai existam? Existam sa fim cum ne-a facut el? Sa nu schimbam nimic din soarta?

NOI ALEGEM SA FIM BUNI SAU RAI SAU DZEU?????
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:56 pm

Gandeste-te ... De ce s-a facut pamantul rotund? stia k altfel nu o sa existe oameni?
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime19th Mai 2007, 6:57 pm

GANDESTE CE SCRII.
Ar putea pamantul sa fie patrat sau alta forma??
De ce ar putea?
Explica si apoi scrie aberatii dinastea.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Exista Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Exista Dumnezeu?   Exista Dumnezeu? Icon_minitime

Sus In jos
 
Exista Dumnezeu?
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» idei de jocuri - table top

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Despre religii :: Nereligiosi-
Mergi direct la: