Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 13, 5th Iunie 2009, 12:33 am
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Sub ce forma va veni apocalipsa?

In jos 
+6
octi
Volodea
Bogdan
Puffyka
Horace
Alheen
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sub ce forma va veni apocalipsa?   Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:26 pm

daca va fi sa mor din cauza "sfarsitului" pamantului sau a omenirii cu siguranta nu va durea.. nici nu ne vom da seama ce ni s-a intamplat: ori o "gaura neagra" (boohoohoo! Neutral), ori bomba atomica ori asteroidu ala ce o sa loveasca terra in cativa ani (cica)..
Sus In jos
ILIE
Newbie
Newbie



Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/11/2008

Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sub ce forma va veni apocalipsa?   Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitime10th Iunie 2009, 7:36 pm

Voi chiar credeti ca Dumnezeu a creat planeta pentru a o distruge sau a o lasa prada vreunui ratacit ?n_as crede asa ceva uitati_va si voi; Atlantii si alte civilizatii ce au ajuns pe o oarescare treapta a evolutiei ce s-a intamplat ce ei ?Nu fratilor pamantul nu se va autodistruge si nici nu v-a fi distrus.Scrie in Biblie ca cei buni vor mosteni Pamantul aici va fi gradina Edenului sau Raiului sau cum vreti a-i zice.Cat despre Apocalipsa este deja declansata.Chiar oamenii de stiinta spun ca timpul s-a scurtat (ca secunda are doar 2/3 din intregul ei)Ce face Domnul cu cei rai?( te intrebai mai sus Horatiu) pleaca dincolo in alte universuri si vor reveni din nou spre evolutie(spirituala) daca v-or mai avea o sansa.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sub ce forma va veni apocalipsa?   Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitime10th Iunie 2009, 7:46 pm

Eu am citit despre o teorie interesanta care "demonstreaza" sau cel putin face posibila o explicatie prin care Dumnezeu ar fi putut crea universul deodata cu timpul - daca ne imaginam multe timpuri paralele, sau mai bine zis universuri paralele, ne-am putea imagina un Dumnezeu care traieste, chiar si daca nu pentru o eternitate, dar in orice caz pentru destul timp cat sa poata avea sub control o "axa" a timpului care pentru noi, fiintele din acest univers, pare infinita. ne-am putea schematiza astfel o dreapta, in spatiu, in care putem spune ca "locuieste" Dumnezeu, in sensul ca acolo isi are originea, mai departe nu ne intereseaza, si o alta dreapta aflata pe un plan paralel, spatial-perpendiculara pe dreapta lui Dzeu. ganditi-va cat de usor e ca doar dintr-un punct in timpul tau sa fii aproape de un intreg univers.

Motivul pentru care nu am luat ca reprezentare doua drepte paralele in plan este ca trebuia sa justific si eternitatea lui Dumnezeu, ceea ce e un lucru care depaseste capacitatea mea de intelegere, cel putin pana acum. as fi putut lua in schimb doua dreapte perpendiculare, in plan - iarasi nu era bine pentru ca aveam punctul de intersectie care nu ne ajuta cu nimic, nu il putem atribui niciunui eveniment. sa zicem venirea mantuitorului pe pamant? nu prea, pentru ca au mai fost proiectii ale Dumnezeirii pe dreapta noastra, nu e unica aceasta aparitie.

Asadar, imaginea e destul de bine formata. Apare in schimb alta problema in aceasta interpretare: daca Dzeu poate accesa aceasta axa a noastra, noi de ce nu am putea sa o accesam pe a lui? (poate pentru ca nu suntem inca destul de inteligenti ca specie, dar asta nu poate fi chiar atat de departe, nu? ce inseamna cateva mii de ani?)



Revenind la subiect, apocalipsa totusi nu ar fi posibila din punctul asta de vedere: dreapta noastra e pana la urma nesfarsita si ea... poate doar daca ne-o imaginam ca un cerc, care e dealtfel cu totul alta poveste.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
TrixMania
Initiate
Initiate
TrixMania


Numarul mesajelor : 23
Reputatie : 4
Data de inscriere : 07/06/2009

Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sub ce forma va veni apocalipsa?   Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitime10th Iunie 2009, 9:45 pm

probabil cand toate problemele lumii vor fi rezolvate, atunci va fii sfarsitul glorios si fericit al existentei pe pamant
sau sfarsitul lumii poate fi de fapt, chiar moartea insasi, de ex., daca eu mor, e sfarsitul lumii pentru mine...simplu Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sub ce forma va veni apocalipsa?   Sub ce forma va veni apocalipsa? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Sub ce forma va veni apocalipsa?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati :: Unde ne indreptam?-
Mergi direct la: