Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
ce este viata? Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
ce este viata? Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
ce este viata? Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
ce este viata? Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
ce este viata? Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
ce este viata? Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 ce este viata?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime31st Mai 2009, 6:54 pm

aveti idei de intrebari retorice pe care sa le discutam aiurea, ca pe vremuri? eu cred ca e singura solutie pentru a revitaliza forumul...



ce este viata?

cine are vreo idee ce este viata? nu va sfiiti, nimeni nu citeste oricum... Neutral


Ultima editare efectuata de catre Horace in 4th Iunie 2009, 5:49 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime1st Iunie 2009, 7:28 pm

viata esti "tu"
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime2nd Iunie 2009, 3:41 pm

sa fie ceva mistic, spiritual sau doar reactii fizico-chimice intre componentele organismelor si mediul exterior? sa fie ceva spontan? ceva calculabil? ar fi posibil, stiind toate, dar TOATE informatiile legate de un anumit corp viu si mediul din jurul lui si orice l-ar putea influenta, sa ii determinam urmatoarele miscari?

stim ceva despre chestiile astea? nu. asa ca hai sa incepem sa filosofam.

din cate imi pot imagina, totul e calculabil, stiind destule informatii. la fel si viata si rezultatele ei, la fel si orice in univers. nu ma pricep la chestii mistice si din cate am mai discutat de cand am inceput sa filosofez vreodata mi se par ganduri la fel de puerile ca si ce cititi acum, povesti de adormit copiii. cat despre viata, cred ca daca am fi stiut toate informatiile despre tot ce se poate sti inainte cu o zi, am fi putut sa calculam ce voi spune acum. chiar daca pana am fi calculat lucrurile s-ar fi intamplat deja.

daca chiar s-ar putea asa ceva, ar fi amuzant sa calculam lucruri cu implicatii directe asupra noastra. va dati seama ca stiind deja ce se va intampla, vom incerca sa modificam viitoarele probleme intr-un mod avantajos? teoretic, ar fi imposibil sa le modificam avand in vedere calcularea care a avut loc inainte sa stim, desi asta ar insemna existenta unui destin universal in care de asemenea nu cred... of, am ruinat si aceasta idee.

voi ce credeti?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: webster   ce este viata? Icon_minitime5th Iunie 2009, 1:52 pm

chiar daca nu sunt contra definitiilor la "viata" pe dex, pe motiv ca nu mi-au placut sa le scriu aici am cautat mai departe si am ajuns sa aleg una din definitiile de la webster pe care am transformat-o putin:

viata este o stare a unui sistem de organe care se caracterizeaza prin capacitatea de metabolism, de dezvoltare, de reproducere si reactia la stimuli

cr

PS: nu uitati de Concurs 4: Cantecul cocosului . Macar pareri despre concurs daca nu incercari de raspuns
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime5th Iunie 2009, 7:24 pm

viata implica moartea intr-un anumit moment al ei. unde se gaseste ea in definitia data de crr?

cel mai la indemana raspuns ar fi metabolismul, avand in vedere ca atunci cand metabolismul ajunge la o valoare destul de neutra, organismul nu mai poate trai si deci moare. dar ce inseamna metabolism?

- totalitatea transformărilor biochimice şi energetice care au loc în ţesuturile organismului viu. (wikipedia)

- metabolismul reprezinta ritmul in care corpul consuma energia. (armonianaturii.ro)

- the sum of the processes in the buildup and destruction of protoplasm; specifically : the chemical changes in living cells by which energy is provided for vital processes and activities and new material is assimilated (merriam-webster)

se pare ca metabolismul este continua creere si distrugere a materialului viu din cadrul unui organism. din cate observ pana acum, nu inseamna decat o innoire a tesutului, a substantei - impotriva mortii. sa fie oare aceasta cauza mortii? ceva care lucreaza impotriva ei? nu prea surade ideea.

sa fie capacitatea de dezvoltare a organismului? dezvoltare care are loc pana la limite necunoscute, imposibil de atins si in final distrugerea inevitabila datorita imposibilitatii controlarii unui asemenea volum de organism? nu ar fi exclus ca datorita dezvoltarii, viata sa fie slabita pana la un punct in care nu se poate sustine pe sine insusi si sa piara, de aici rezultand moartea. desi pare ca dezvoltarea este un proces benefic care ajuta organismul sa raspunda stimulilor externi, intarindu-l si protejandu-l de posibilele cauze ale mortii care pot interveni din exterior.

capacitatea de reproducere nu are nicio legatura cu moartea individului

reactia la stimuli este evident necesara pentru evitarea cauzelor mortii care pot veni dinafara corpului.


asadar, sa fie definitia incompleta sau ratez eu ceva? unde se incadreaza si ce presupune moartea? oare ipoteza este gresita cand spunem ca viata implica moarte sau uitam niste chestii?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Origami
Senior Member
Senior Member
Origami


feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 32
Locaţie : Cluj
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/12/2008

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime6th Iunie 2009, 10:04 pm

Eu ma indrept mai mult spre fenomenul imbratranirii. Ce provoaca imbatranirea? De ce se scurteaza telomerii din cromozomi, de ce dispare telomeraza? Se pare ca ADN-ul nostru are un codon start si 3 codoni stop sau ceva de genul(corectati-ma daca gresesc). Oare ce s-ar intampla daca ar disparea codonii stop? si ce rol au ei?
Sunt de parere ca viata implica moarte, daca nu mori inseamna ca nu traiesti. De aceea exista chestii vii(viata+moarte) si chestii nevii(care nu au trait si care nu mor). Si daca ar fi sa adaugam si religia, am putea spune ca moartea e un prag. Un prag pentru ce?
Se spune ca daca am folosi 20% din capacitatea creierului am putea sa zburam. Ma intreb daca l-am putea folosi la capacitate maxima am putea gasi raspunsurile la toate intrebarile, oare am mai muri? sau am trai o perioada nedeterminata? Oare ar disparea capacitatea de reproducere daca ne-am "specializa" precum hematiile (celule specializate care traiesc maxim 120 de zile, au rol in transportul gazelor respiratorii si in urma specializarii si-au pierdut capacitatea de reproducere) sau am suprapopula planeta?
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime6th Iunie 2009, 11:15 pm

daca viata nu ar implica moarte, inseamna ca ar putea exista ceva care se naste si nu moare. asa cum ar exista acel ceva, ar trebui sa poata exista, in acelasi mediu, respectiv planeta, alte ceva-uri care sa se nasca si sa nu moara si deci sa traiasca pentru totdeauna si sa se tot adune. evident ca nu ar fi posibil. cat despre capacitatea creierului, e o prostie ce zici cu zburatul si o stii si tu (fara suparare) - mai multe detalii in subiectul respectiv. pentru zburat ar trebui sa ne folosim ARIPILE si nu creierul.

noi nu suntem celule - nu ne putem specializa. noi avem celule care se specializeaza pentru noi astfel incat noi ca organism sa putem face de toate.

sa suprapopulam planeta? uita-te in jur, deja se intampla.

o ultima intrebare: ce legatura are religia?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Origami
Senior Member
Senior Member
Origami


feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 32
Locaţie : Cluj
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/12/2008

ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime7th Iunie 2009, 7:09 pm

Ideea aceea cu creierul and shit pur si simplu am reprodus-o si da, era doar un exemplu, nu cred pana nu vad Smile). Vroiam sa spun, a evolua, care pentru mine tot acolo inseamna in contextul respectiv. Ma refeream la religie pentru dimensiunea "sufletului", adica daca am muri dar "sufletul" nu ar muri si defapt noi tot am continua sa existam sub o alta forma, inca necunoscuta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce este viata? Empty
MesajSubiect: Re: ce este viata?   ce este viata? Icon_minitime

Sus In jos
 
ce este viata?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati-
Mergi direct la: