Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Oameni pe Luna? Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 13, 5th Iunie 2009, 12:33 am
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Oameni pe Luna?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime30th Noiembrie 2008, 8:28 pm

Poate sectiunea "Unde ne indreptam" a fost gandita in alt sens, dar eu pun totusi urmatoarea problema aici:

Au fost sau nu oamenii pe luna?

Manipularea omenirii prin media cred ca are forme si pro dar mai nou si contra. Voi cum ati fost manipulati si ce pareri aveti?
(despre manipulare vezi si subiectul francmasoni).
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime30th Noiembrie 2008, 9:37 pm

in 1968 nu, dar de atunci pana in 2008 sunt 40 de ani, indeajuns timp incat sa fii ajuns pe luna ...
Sus In jos
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime9th Decembrie 2008, 9:09 pm

koRnyus , daca ar fi ajuns oameni pe luna, cred ca si-ar fi facut reclama, s-ar fi laudat cu realizarile si si-ar fi asumat teritorii , sub pretextul "bazelor de cercetare".
Consider ca aselenizarea din iulie 1969 (eu m-am nascut in august 1969) nu e un fapt real.
Cred ca inca nu exista tehnologia de a aseleniza sau a decola de acolo, caci daca ar fi posibile, sigur in atatea expeditii in spatiu s-ar fi facut o "tura" si pe Luna.
Si acum pentru crr-ro: Nu stiu totusi care a fost interesul de a manipula. De a-si aroga intaietatea acestui act explorator? Astfel vor putea ulterior sa-si aroge teritorii ?!?
Interesant, spune-ne despre opiniile care circula pe seama acestui subiect. Eu mi-am oferit pareri proprii. nu am citit nimic in acest domeniu, interesant dealtfel.
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime10th Decembrie 2008, 3:12 am

- care a fost interesul de a manipula?
ca stat, USA are interes sa nu pice in dizgratie ca mincinosi, urmand alte evenimente ce duc la prabusirea suprematiei lor pe Terra. sau daca chiar au fost pe Luna, prin manipularea noastra, ei lupta contra celor care ii fac mincinosi.

- De a-si aroga intaietatea acestui act explorator?
ideea in 69 poate a aparut si datorita razboiului "rece" cu fosta URSS mai ales dupa incontestabilul Gagarin. idee ce ii ajuta pe americani indiferent daca au fost sau nu pe luna cum pretind.

-Astfel vor putea ulterior sa-si aroge teritorii ?!?
Cu toate ca imi pare absurd, teritoriile pe luna sunt de cativa ani in vanzare. cred ca si tu poti sa iti cumperi acolo o parcela Smile am uitat ce preturi am auzit ca sunt dar e pe bune! pt interesenti poate google ajuta

-spune-ne despre opiniile care circula...
nu sunt extrem interesat de subiect, dar intamplator am vazut cateva reportaje pro si contra. de ex. ceea ce m-a mirat la nemti, intr-o emisiune dezbat bine multe punkte ce ma fac si pe mine sa inclin ca nu au calcat pe luna, dar la sfarsit ei sa ajunga la concluzia ca nu a fost o minciuna si americanii chiar au fost pe luna asa cum pretind!

poate sunteti interesati de punctele discutabile. nu le stiu bine pe toate dar ar fi: fluturatul drapelului, umbre in directii diferite, urmele pasilor, lipsa stelelor pe cer, ...

mai revin daca vad raspunsuri sau alte intrebari interesante
crr
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime10th Decembrie 2008, 6:57 pm

Am preluat cateva informatii de pe wikipedia, legate de acest subiect. voi reda cateva din parerile mele aici.

programul apollo nu a constat dintr-un singur zbor, cum multa lume isi inchipuie. a constat in putin sub 20 de misiuni, dintre care apollo 11 a fost cea care i-a dus pe Neil Armstrong si Buzz Aldrin, pionierii. prog. apollo a luat sfarsit in 1972 si a dus in total 12 oameni pe luna.

NASA a castigat cursa spatiala in aceasta perioada, singura problema e ca nu s-a mai prea insistat pe problemele spatiale din pricina costului extrem cu care au fost facute. Din pricina acestor costuri oamenii au renuntat la multe proiecte care aveau in vedere diverse "plimbari" in spatiu. cu toate acestea, avem multi sateliti in jurul Pamantului, iar telescopul Hubble se remarca fiind o reusita in diverse domenii. cea mai importanta descoperire: "Hubble Ultra Deep Field" reprezinta o poza foarte amanuntita a unei parti din cosmos, care dovedeste existenta a multor galaxii si corpuri cosmice inafara spatiului apropiat al "Caii Lactee".

Oricum, eu sunt de parere ca s-a ajuns pe luna, si alte incercari au fost facute. Printre ele, multe esecuri groaznice cum ar fi Apollo 13, nava Challenger care a explodat in 1986. publicul si-a pierdut interesul in aceste lucruri, dar si bugetul foarte redus in raport cu nevoile necesare construirii unei nave au contribuit la renuntarea la proiect, in mare parte. Totusi, sunt convins ca sunt si in prezent proiecte in desfasurare, nave spatiale care se construiesc. Oamenii sunt o specie plina de surprize, putem zice cat vrem ca in 1969 nu exista tehnologia aselenizarii, dar luand ca exemplu surprizele din tot felul de descoperiri arheologice legate de Imp. Roman - drumuri perfecte, sau chestii de genul acesta, sau piramidele, putem constata ca omenirea a avut intotdeauna o tehnologie mult mai avansata decat crede omul de rand. Nu putem presupune ca daca acum avem calculatoare performante, in trecut nu au existat asemenea lucruri. sigur ca au existat, in forme prototip, secrete, care se vor descoperi in viitor sau poate niciodata. nu asta e important.

Cel mai mare pacat este ca SUA se avanta in prea multe razboaie absurde: arabii, vietnamezii, 1RM, 2RM, si omenirea nu vede ca sunt teluri mai mari decat teritoriile si averea. Este mai important sa descoperim universul, sa colonizam spatiul, decat sa fim cea mai mare putere pe aceasta planeta. Eu sunt de parere ca tarile globului ar trebui sa se alieze intr-o astfel de organizatie, cu scopuri mai marete decat puterea. sa lasam deoparte copilariile. anticii s-au macelarit destul unii pe altii pentru ca si noi sa le continuam povestea.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime18th Decembrie 2008, 10:21 pm

1. Neil Armstrong - Apollo 11 - July, 1969
2. Edwin "Buzz" Aldrin - Apollo 11 - July, 1969
3. Charles "Pete" Conrad - Apollo 12 - November, 1969
4. Alan Bean - Apollo 12 - November, 1969
5. Alan Shepard - Apollo 14 - February, 1971
6. Edgar Mitchell - Apollo 14 - February, 1971
7. David Scott - Apollo 15 - July, 1971
8. James Irwin - Apollo 15 - July, 1971
9. John Young - Apollo 16 - April, 1972 (see also Apollo 10)
10. Charles Duke - Apollo 16 - April, 1972
11. Gene Cernan - Apollo 17 - December, 1972 (see also Apollo 10)
12. Harrison Schmitt - Apollo 17 - December, 1972

Iata si lista celor 12 oameni lunatici, luata de pe Google Answers si Wikipedia, ambele fiind surse destul de credibile, dupa parerea mea.

Alte informatii interesante ar fi:

13 septembrie 1959 - prima nava spatiala (in sensul de masinarie creata de om, nu neaparat transportatoare de oameni) s-a izbit de luna. intentionat. a fost lansata de rusi.

pana in 1976, doar rusii si americanii au ajuns pe luna in diferite feluri.

rusii au fost singurii care au ajuns cu diversi roboti pe VENUS, cu exceptia unei probe americane din 1978. se pare ca au fost transmise imagini de acolo.

roboti au fost trimisi si pe marte, unde au fost instalate diverse masinarii care incearca sa faca posibila viata (cel putin asa se pare), si au fost trimisi roboti chiar si in 2008 care investigheaza bazele de cercetare.

alta chestie interesanta: se pare ca o cometa, mai exact 9p/tempel 1 a fost lovita de Deep Impact, o nava de cercetare. a si scos ceva materiale din cometa. mai multe info pe Wikipedia, de unde am scos si eu datele de mai sus.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime30th Aprilie 2009, 11:00 pm

ceva informatii sau chestii noi ? ca a cam decedat threadul si era atat de interesant ...Sad
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime4th Mai 2009, 9:43 am

odata ce am inceput cu informatii exacte, nu mai prea e loc de discutie, din pacate.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime11th Mai 2009, 6:04 pm

Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime11th Mai 2009, 6:32 pm

cu ocazia asta inchid si eu primul meu topic.

THREAD CLOSED!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oameni pe Luna? Empty
MesajSubiect: Re: Oameni pe Luna?   Oameni pe Luna? Icon_minitime

Sus In jos
 
Oameni pe Luna?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Oameni pe Luna 2 (cu poll question)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati :: Unde ne indreptam?-
Mergi direct la: