Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Unde se duc norii? Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Unde se duc norii?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime13th Mai 2007, 8:04 pm

scuze pt o alta intrebare retorica:

Unde se duc norii?

PS. cand am timp, incerc sa dau un raspuns si in cazul apei... keep in touch :-)

crr
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime13th Mai 2007, 8:51 pm

Norii pica pe pamant. Condesandu-se aburii din nori se transforma in picaturi de ploaie(apa).
E vorba de circuitul apei in natura : evaporare apelor din lacuri, balti, etc->formarea norilor;condesare->ploaie->evaporare->condesare....

Explicatie stiitifica.
Ar putea exista si un raspuns filosofic, dar nu le prea am eu cu filisofia, deci las pe altu' la partea aia.
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime14th Mai 2007, 2:03 pm

1. Apa se evapora in diferite locuri. Evaporandu-se, ea se transforma in nori.

2.Vantul este cauzat de diferenta de presiune atmosferica dintre 2 locuri. Unde este presiune mai mare, incearca sa se deplaseze spre unde este presiune mai mica.

1&2. Vantul care deplaseaza norii bate intotdeauna spre locurile cu presiune mai mica. => norii merg dupa presiunea atmosferica mai mica => daca cautati vreun loc cu presiune atmosferica mica, luati-va dupa nori.

Sper ca v-am lamurit.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime2nd Februarie 2009, 11:54 pm

La intrebarea asta cred ca raspunsul cel mai corect ar fi : Nici ei nu stiu. (asta daca consideram sensul intrebarii cum ca norii s-ar duce ei undeva...) , altfel, daca intrebarea ar fi in sensul unde se duc cand ii duce cineva, aici raspunsul cred ca poate fi dat dupa ce punem o intrebare : Ai tu de dus niste nori , sau intrebi asa in general ?
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: r   Unde se duc norii? Icon_minitime4th Februarie 2009, 6:43 pm

parca mai demult sectiunea se numea "retorice" si undeva am dat definitia din dex la ceea ce e retoric: arta de a vorbi frumos pe de-o parte dar si care abunda in fraze si figuri nefiresti (nodex) pe de alta parte...

Raspuns la soso: nu intreb asa in general... ci era alt exemplu de absurditati, ciudatenii... vezi titlul sectiunii

de altfel, sunt intrebari fara scopul de a afla un raspuns ci evtl pareri

cr
Sus In jos
soso_cluj
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 54
Locaţie : cluj napoca
Reputatie : 2
Data de inscriere : 15/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime4th Februarie 2009, 6:55 pm

eu incercam sa duc absurdul la extrem. poate am exagerat?
Sus In jos
http://www.iurovision.ro
crr_ro
Junior Member
Junior Member



masculin Numarul mesajelor : 43
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime4th Februarie 2009, 7:12 pm

poate OFF Topic: uite asa usor si repede se schimba oamenii.
Eu de ex, incercam sa raspund si la cazul apei ude si vezi stilul din primul articol unde am pus intrebarea (era mai 2007)
Azi (4 feb 2009) pretind ca nu ma intereseaza raspunsul :-(

pot fi tras la raspundere? :-)

eu (acelasi cr?)
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime4th Februarie 2009, 11:56 pm

soso_cluj a scris:
La intrebarea asta cred ca raspunsul cel mai corect ar fi : Nici ei nu stiu. (asta daca consideram sensul intrebarii cum ca norii s-ar duce ei undeva...) , altfel, daca intrebarea ar fi in sensul unde se duc cand ii duce cineva, aici raspunsul cred ca poate fi dat dupa ce punem o intrebare : Ai tu de dus niste nori , sau intrebi asa in general ?

aici este vorba despre simpla interpretarea intelesului propozitiei, trecand peste faptul ca unele intelesuri sunt mai putin probabile decat altele. Un exemplu interesant si ilustrativ ar fi cand spui: "Mi-am scos o masea." Omul poate interpreta: "o, singur ti-ai scos-o? bravo, esti curajos." sau, se poate intelege ca dentistul i-a scos maseaua, din initiativa persoanei.

Desi prima varianta pare foarte greu de realizat si este foarte rara, propozitia lasa posibilitatea de a intelege asta. La fel si cu norii: cand intrebi "unde se repara masinile?" nu intelegi ca se repara singure, ci ca le repara cineva sau exista o modalitate de a se repara. Tot asa, norii nu se duc pe sine, ci alti factori contribuie la ducerea lor: vantul, aerul, crr_ro, etc.

Cat despre sectiunea retorice, numele a fost schimbat in timp, prevazand schimbarea caracterului oamenilor, in "ciudatenii, absurditati".

comentariile sunt binevenite, va rog sa nu faceti din ele lucruri care cu adevarat conteaza, pentru ca exista vorbe care pot distruge relatii si nu pentru asta a fost creat forumul.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Unde se duc norii? Empty
MesajSubiect: Re: Unde se duc norii?   Unde se duc norii? Icon_minitime

Sus In jos
 
Unde se duc norii?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati-
Mergi direct la: