Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
Teleportare Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
Teleportare Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
Teleportare Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
Teleportare Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
Teleportare Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
Teleportare Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 Teleportare

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Teleportare Empty
MesajSubiect: Teleportare   Teleportare Icon_minitime4th Octombrie 2008, 7:48 pm

Ce inseamna? Cum o putem caracteriza? Cum ar putea sa se produca?

Una din teoriile mele este legata de sisteme de teleportare, ca nu te poti teleporta decat daca ai un sistem facut intr-un alt loc.
Aceste sisteme ar putea lucra pe baza de informatie genetica si de atomi. Ideea este ca un calculator ar stoca temporar informatia legata de atomii din corpul tau, si ar transmite-o la alt calculator prin radio, sau ceva.
Cu aceasta informatie, sistemul care primeste informatia ar putea sa iti recreeze corpul respectand coordonatele atomilor. Poate ca cel mai usor s-ar putea realiza aceasta amplasare la 0 grade kelvin, cand agitatia termica este cea mai mica si nu se produc reactii in timp ce se amplaseaza particulele mici. Dupa amplasarea atomilor, s-ar putea da drumul treptat la caldura si corpul ar reveni la normal.

Mai ramane problema memoriei, inca nu stim ce este.

Eu cred ca memoria si inteligenta este numai si numai siruri de impulsuri electrice intre neuroni. Problema cu memoria este ca nu o putem analiza, mereu se schimba. Eventual la nivel teoretic.
Clonarea ei poate fi cea mai problematica dintre toate, cat timp nu se pot face toate legaturile intre neuroni pentru ca ar dura tot atata timp cata viata a avut lucrul teleportat.

Cam atat despre teleportare, astept pareri si teorii.


Ultima editare efectuata de catre Horace in 4th Octombrie 2008, 8:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Teleportare Empty
MesajSubiect: Re: Teleportare   Teleportare Icon_minitime4th Octombrie 2008, 8:04 pm

Totusi, daca consideram viteza de teleportare ca nefiind instantanee: oricat de scurt ar fi intervalul dintre cele 2 puncte la care facem referinta ar insemna ca in acea miliardime de secunda nu suntem nici in primul si nici in al doilea loc; atunci, unde am fi?
Glumind: daca computerele au lag? : Laughing
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

Teleportare Empty
MesajSubiect: Re: Teleportare   Teleportare Icon_minitime4th Octombrie 2008, 8:09 pm

hahaha, bine punctat.
Noi am fi inca in primul punct de teleportare. Si informatia legata de noi ar fi pe drum. Dar noi defapt nu ne mutam, ci ne clonam si apoi ne omoram in primu punct ca sa fim in al doilea. Sau ne descompunem pentru a recrea materie prima pentru urmatorii care se vor clona. Aceasta materie este defapt cea care se lipeste si se aranjeaza in locatia de primire, o materie care este stocata din vreme si nu are legatura cu nimeni pana in momentul teleportarii. Practic, noi ne sinucidem si ne nastem iar, doar ca in alt loc si nu vom mai fi noi. Dar este totusi un lucru bun faptul ca am reusit sa facem lucrul asta Very Happy
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
vlad
Real Poster
Real Poster
vlad


masculin Numarul mesajelor : 102
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 13/05/2007

Teleportare Empty
MesajSubiect: Re: Teleportare   Teleportare Icon_minitime4th Octombrie 2008, 8:25 pm

Vreau sa aduc in discutie problema gaurilor negre. De ce ne temem ca o gaura neagra ne-ar inghiti si asta ar fi si pa ?
Poate doar ne teleporteaza in alta galaxie, sistem, etc.
Sau poate este doar un corp opac, negru si de culoare plat prin care am putea trece fara sa patim nimic.
Poate toata aceasta frica a unor persoane vine de la culoarea neagra (ce aduce foarte mult cu necunoscutul, stim foarte bine ca omului ii e frica de necunoscut).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Teleportare Empty
MesajSubiect: Re: Teleportare   Teleportare Icon_minitime

Sus In jos
 
Teleportare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati-
Mergi direct la: