Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
POEZIA e de cacao! Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 22, 10th Mai 2024, 2:12 pm
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 POEZIA e de cacao!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:11 pm

Literatura e o aberatie. Il luam pe Eminescu ca poet : Cati prieteni a avut? cate prietene a avut? cati copii a avut? de cate ori a fost la mare? de cate ori a fost la munte? blah a stat toata ziua si a scris aberatiile lui legate de natura sau de femeile lui imaginare. Dupa ce ca a trait vreo 40 de ani +- 5 ani a stat in casa. pun pariu ca era alb ca branza..... si daca nu era tovarasul lui Creanga ar fi murit virgin. ce trist!


Ultima editare efectuata de catre in 3rd Iunie 2007, 3:30 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:16 pm

=)))))))
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:19 pm

mai putem lua ca avem exemple destule : BACOVIA!
MAre pictor printre poezii mare!! O dormit cu maica-sa in pat pana pe la 12 ani; si maica-sa o fost singura femeie din viata lui... probabil era gay sau ceva.
Ati citit poezia -PLUMB- ?
Haideti ca v-o scriu eu sa vedeti ce destept era tipu` asta:
Plumb
Dormeau adanc sicriele de plumb,
Si flori de plumb si funerar vestmint --
Stam singur in cavou... si era vint...
Si scirtiiau coroanele de plumb.

Dormea intors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb, si-am inceput sa-l strig --
Stam singur langa mort... si era frig...
Si-i atirnau aripile de plumb.
George Bacovia


Poezia spune totul. Trebuie sa facem amor cu plumbul ca sa intelegem poezia tipului. ;(
Sus In jos
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:23 pm

Deci literatura lui Horatiu ii cea mai tare nuh ? nu face reclama numai la altii...vezi k de Horatiu ai uitat Smile)))=))))
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:24 pm

Decor

Copacii albi, copacii negri
Stau goi în parcul solitar
Decor de doliu funerar ...
Copacii albi, copacii negri.

În parc regretele plâng iar ...

Cu pene albe, pene negre
o pasăre cu glas amar
Străbate parcul secular ...
Cu pene albe, pene negre ...

În parc fantomele apar ...

Si frunze albe, frunze negre;
Copacii albi, copacii negri;
Si pene albe, pene negre,
Decor de doliu funerar ...

În parc ninsoarea cade rar


da....
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime3rd Iunie 2007, 3:27 pm

n`am zis ca a lui ii cea mai tare... la 14 ani ii buna.. astia o scris poezii inapte la 30 de ani . Bacovia avea cu moartea cu sicriele si cu plumbu... eminescu era trist ca nu avea pe nimeni Sad decat pe creanga:(
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime5th Iunie 2007, 6:29 pm

imi vine urmatoarea idee in minte: proza cu ce e mai buna?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 2:59 pm

proza ? ce ai cu proza Smile) aici e vb de poezie...
proza e si mai sictirita cu feti frumosi cu zmei cu nshpe capete cu mere de aur cu gradini in fund etc etc
sau mai e cu baltage si alte prostii. ce rost are sa cauti semnificatia unui titlu? sa inveti cate capitole are o carte? sa inveti numele capitolelor? sa-i faci caracterizarea unui personaj fictiv?
nu mai bine iti iei o minge si spargi geamurile masinilor din parcare? ...
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 5:10 pm

ba e chiar mai interesant, si daca tot vorbii despre bacovia sa vezi alt sadic nebun: Shakespeare. Daca stii povestea lui Hamlet ti-o zic eu acuma:
Hamlet regele danemarcei moare. Nevasta-sa se marita cu frate-so. Hamlet jr este suparat si se hotaraste sa il omoare. Il omoara din greseala pe Polonius, apoi este trimis in anglia, Ofelia se sinucide ca i-a murit tatal. Ea era iubita lui Hamlet jr. Claudius (fratele lui Sr.) il impaca pe Hamlet cu fratele Ofeliei care vroia sa-l omoare dar totusi il omoara pana la urma, dar numai dupa ce o omoara si pe mama lui si Hamlet jr il omoara pe Claudius.
Din aprox. 9 personaje raman in viata 3.

Othello:
Se insoara cu fata unui senator din venetia. Se duce in Cipru unde un prieten il face sa o omoare pe nevasta si pe un alt preten. Othello isi da seama ca a gresit, se sinucide.
Din 5 personaje, raman in viata 2.

etc.

Shakespeare e cam sinucigas. Comentati.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 5:40 pm

proza si poezia e o modalitate indirecta de a exprima sentimente. Ei au scris ceva sadic pentru ca pur si simplu au simtit atata tristete in ei incat au creat povesti care exprima sentimentele lor...
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 5:43 pm

Eu am auzit de o melodie numita "duminica trista" sau asa ceva, care se zice ca a facut ca peste 100 de tineri iubiti si despartiti sa se sinucida. A fost chiar scrisa de unul care s-a sinucis. Asta chiar mi se pare sadic.
Dar tot mai sadic mi se pare ce a scris Shakespeare despre toti ucigasii si sinucigasii aia; nu-l inteleg...
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 5:45 pm

koRnyus a scris:
proza ? ce ai cu proza Smile) aici e vb de poezie...
proza e si mai sictirita cu feti frumosi cu zmei cu nshpe capete cu mere de aur cu gradini in fund etc etc
sau mai e cu baltage si alte prostii. ce rost are sa cauti semnificatia unui titlu? sa inveti cate capitole are o carte? sa inveti numele capitolelor? sa-i faci caracterizarea unui personaj fictiv?
nu mai bine iti iei o minge si spargi geamurile masinilor din parcare? ...

si poezia poate sa contina diferiti feti frumosi si fraieri: uite de exemplu ce a mai scris Eminescu: Calin file din poveste si Luceafarul
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Puffyka
Senior Member
Senior Member



feminin Numarul mesajelor : 50
Varsta : 31
Locaţie : http://puffyka.hi5.com
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 5:46 pm

nu stiu daca e adevarata chestia cu melodia aia...oamenii aia care s-au sinucis aveau o problema psihica sau ceva de genu...sau poate este doar o infloritura chestia...
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime6th Iunie 2007, 9:00 pm

cu toate ca sunt antipatic literaturii cred ca o lume fara ea ar fi nasol...
nu le am eu cu compuneri nu-mi plac, nu fac compuneri, nu fac poezii nu-mi plac poeziile.. dar de voie de nevoie citesc/fac (compuneri).
fiecare cu gusturile sale.. <gusturile nu se discuta>
Sus In jos
Volodea
Junior Member
Junior Member
Volodea


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 28
Locaţie : Cluj
Muzica : Rock.
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/10/2008

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime4th Octombrie 2008, 8:18 pm

@ Horace:

Gloomy Sunday e o porcarie infinita. Piesa... mno nu comentez despre ea aici, dar mitu urban cu sinuciderea... acuma vreo 2 ani discutau niste colegi de ea si am vrut sa vad care ii faza. Are efect? Da... iti cam ramane in minte... in rest? S-a sinucis autoru cu gloomy sunday in patefon... hai sa creem mituri din toate cacaturile... s-a sinucis, si ce?

Asa si de faza cu Shakespeare, asta ma cam inteapa. OK, zici ca ii sadic... de acord, e (sau is dupa cum se mai zice ca erau un grup si semna doar unul) chiar psihotic. Dar... iti place sau nu?
Sus In jos
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime4th Octombrie 2008, 8:24 pm

Sincer, literatura chiar imi place si ma bucur cand citesc ceva interesant, fain. Dar analiza ei si chestiile ce le facem la scoala m-au indepartat foarte tare de ea.
Asta cred ca a fost problema. Si tu ai o oarecare dreptate.
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime4th Octombrie 2008, 11:25 pm

da, e frumoasa literatura.....
e frumos la 11 ani sa citesti jules vernes sa visezi ca zbori intr-un balon noapte, e frumos sa citesti colt alb si alte romane pe care uit din motive obiective sa le trec in lista.
e frumoasa.....DAR nu gasim altceva mai frumos sa facem? adica stai putin, cum e sparla?
eu trebuie sa vad ce a 'simtit' unu sa imi dau seama ce simt eu? eu trebuie sa vad cum gandeste altu' ca sa-mi dau seama cum gandesc eu? probabil ca da.

oricum ne-am tot luat de literatura ca e naspa si bla bla, eu am terminat mate-info, cu siguranta mai sunteti pe aici de la mate-info, ar trebui sa ne luam si de mate, ca si ea o sa ne manance cam 4 ani din viata +/- inca 5-6 ...

de ce stim ca matematica e o stiinta exacta? piece of sh!t
Sus In jos
ONDSKAN
Little One
Little One



Numarul mesajelor : 10
Reputatie : 0
Data de inscriere : 09/10/2008

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime9th Octombrie 2008, 7:03 pm

Voi defapt urati poeziile si literatura din cauza profesorilor care v-au indesat astea pe gat ani la rand si o vor mai face. Insa, eu cred ca acesti oameni sunt demni de respect prin simplu fapt ca au contribuit la cladirea Romaniei prin cultura. Ei au vrut sa glorifice Romania prin culutra. Eu nu cred ca voi faceti altceva decat sa ziceti "Pfai mah ce de kkt i Romania mah"... ei au luptat pentru ca noi romanii sa avem de ce sa fim mandri... Lumea moderna asta vrea defapt sa faceti , sa uitati toata istoria si toate sacrificiile omului de-a lungul istoriei si sa nu mai apreciati nimic... sa fiti doar niste sclavi ai sistemului astfel, transformand Romania intr-un adevarat CACAT!!! Very Happy
Sus In jos
Alex
Vizitator




POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: !!!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime11th Decembrie 2008, 7:21 pm

Numai simplu fapt ca ai deschis topicul asta mi-a facut o impresie foarte proasta despre tine.Ai dat dovada de cea mai mare prostie.Probabil ca idealul lui Eminescu nu era sa si-o puna cu cat mai multe femei, sau sa fie negru ca si amplifu meu, sau sa se duca la mare de nshpe ori pe an.Poate erau alte vremuri.De unde stii ca n-a avut nici o prietena?Daca ai impresia ca devii mai destept de fiecare data cand ti-o pui cu una, te inseli amarnic.Si cred totusi ca stiu de ce ai deschis topicul asta:NU ESTI IN STARE SA INTELEGI O POEZIE.TU TRAIESTI DEFAPT INTR-O LUME MONOTONA.SI ESTI FRUSTRAT, SI VREI SA TE RAZBUNI PE CINEVA.Imi pare rau pt. tine frate, de data asta nu ti-a reusit.

Toate cele bune, de la Cluj!
Sus In jos
Alheen
Real Poster
Real Poster



masculin Numarul mesajelor : 187
Varsta : 34
Locaţie : Las Vegas, Nevada
Muzica : minimal, ofc
Reputatie : 5
Data de inscriere : 13/05/2007

POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime12th Decembrie 2008, 8:15 pm

aha o fii "frate", dar e trist saracu eminescu, bacovia nici nu are rost sa vorbim, nu stiu care e mai frustrat eu sau eminescu, dar o lasam asa ca vad ca esti prea destept pentru mine, numa bine de la sibiu

PS:nu stiu eu ca n-a avut prietena dar, in "istorie" scrie ca o avut pe veronica si pe inca o pisicuta..... sau nu ? oricum e un forum liber, eu am scris ce am simtit in acel moment, la fel ca si eminescu si restu distrusilor

ps2 : ba cum m-ai citit tu ca sunt frustrat, esti fenomen study

sarbatori fericite, ne vedem la anu`
Sus In jos
Continut sponsorizat





POEZIA e de cacao! Empty
MesajSubiect: Re: POEZIA e de cacao!   POEZIA e de cacao! Icon_minitime

Sus In jos
 
POEZIA e de cacao!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Literatura-
Mergi direct la: