Forum || Horace Homepage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forum of Horatiu Roman - Enjoy
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Harta vizitatorilorHarta vizitatorilor  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» pacat ca acest forum nu mai este activ
informatia Icon_minitimeScris de crr_ro 12th Septembrie 2016, 3:42 pm

» CULOAREA VIETII
informatia Icon_minitimeScris de EUGEN 19th Iunie 2012, 3:43 pm

» Povestea lui Iov
informatia Icon_minitimeScris de Genesis 7th Aprilie 2011, 8:50 am

» transpun.txt
informatia Icon_minitimeScris de Horace 24th Ianuarie 2011, 7:32 am

» MAZEGAME
informatia Icon_minitimeScris de Horace 2nd Iunie 2010, 1:31 pm

» nebunie
informatia Icon_minitimeScris de Vizitator 24th Februarie 2010, 8:50 am

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 13, 5th Iunie 2009, 12:33 am
Statistici
Avem 57 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: alinatim

Membrii nostri au postat un numar de 1064 mesaje în 108 subiecte

 

 informatia

In jos 
AutorMesaj
Horace
Admin
Admin
Horace


masculin Numarul mesajelor : 298
Varsta : 30
Muzica : psihedelica
Reputatie : 10
Data de inscriere : 12/05/2007

informatia Empty
MesajSubiect: informatia   informatia Icon_minitime8th Iunie 2009, 9:30 pm

cu totii ne putem imagina de unde a venit materia, sau viata. intr-un fel sau in altul, religia, stiinta ne-au dat un oarecare raspuns oarecum plauzibil pentru aceste probleme existentiale. in schimb, ce putem spune despre ceea ce numim Informatie?

informatia este o entitate. nu influenteaza cu nimic materia, energia, in schimb sta in ele. informatia poate fi scrisa, poate fi zisa, poate fi vazuta, printata, inglobata in diverse sisteme, ADN-ul, etc..

pana in momentul de fata, fiecare bucatica de informatie prezenta in lume a fost creata de o minte. A cui minte? nu se poate sti. in primul rand, limba romana: a fost inventata de romani, punand laolalta sunete si simboluri in asa fel incat toata lumea sa inteleaga acelasi lucru din anumite combinatii. celelalte limbi au fost create in mod similar de oameni. limbajele programarii au fost create pentru a fi intelese in acelasi mod si de catre masinarii, si de catre oameni.

nu am putut crea pana acum masinarii atat de inteligente incat sa inventeze ceva, pentru ca nu ne-am dat seama care este limbajul prin care creem limbaje.

informatia dateaza de mult timp, inca de cand apareau primele forme de viata. pentru reproducerea lor si pentru sinteza de proteine si alte functii vitale si simple se bazeaza pe instructiuni bine definite in ADN.

un mecanism atat de complex ca ADN-ul nu putea sa apara aleator. cel putin asa ma gandesc, avand in vedere ca este alcatuit din 4 "litere" si prezinta atatea expresii si structuri.

chiar si inaintea aparitiei vietii, legile fizicii nu cred ca pot sta singure fara a fi definite cumva dinainte, chiar si de ele insele. inceputul universului ar trebui sa depinda de definitia acestor legi si daca cumva exista multiple universuri (evident, asta e alta problema), daca nu au aceleasi legi fizice atunci ar trebui sa le defineasca fiecare pentru sine, undeva.

in sfarsit, pentru a nu lungi problema, propun pentru dezbatere: cum a aparut informatia?
Sus In jos
https://horacehomepage.forumgratuit.ro
 
informatia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum || Horace Homepage :: Discutii :: Ciudatenii, Absurditati :: De unde am plecat-
Mergi direct la: